I když se nekonal na podzim roku 2020 veletrh Cersaie, neznamená to, že výrobci keramických obkladů a dlažeb nepřichází s novými kolekcemi a stále vymýšlí nový design. Trendy přelomu sezóny 2020/2021 by se dali shrnout třemi přívlastky: přirozené, barevné a hravé.

Barevnost
Co se týče barevnosti, tak reaguje na trendové barvy napříč interiérem. Rozdělit lze na dvě základní skupiny. První z nich je inspirace podzimem. Jde o barvy, které vykouzlí pocit podzimního dne nebo příjemného podvečera u ohně. Vedou odstíny jako zemitá hnědá, zlatožlutá a vínově červená.
Druhou skupinu tvoří odstíny vody a nebe, tedy modrá a zelená. Barevné trendy odrážejí celkové emoce a náladu společnosti a podle teoretiků barev modrozelená kombinuje klidné účinky modré s optimistickým pocitem zelené, který je v těchto nejistých dobách velmi potřebný.

 

Sicis Vetrite Gem Glass Bruxelles Solferino                       AtlasConcorde Prism Fog-Emerald BrushDecor


Rondine SKYLINE COPPER+ALMOND                                                                                                    Laminam Ossido verderame


Dekory
Dekory jsou velmi hravé a zábavné. Současně však i decentní a rafinované. Stále se objevují geometrické vzory – některé z nich jsou ve stylu „art deco“ – jde tedy o různé oblouky, motivy lastur a další dekadentní detaily. Jiné dekory jsou mnohem jemnější – tzv. konfety. V tomto případě jde o jemné skvrnky nebo motivy terazza.

¨
Settecento Reverse Aric                                                          Panaria glam


Cedit Chimera                                                                                                                                ABK BLEND DOTS


RHAPSODY DarkWave OutlineDark

Za zmínku jistě stojí i dekor betonu, který však nepředstavuje žádnou novinku. Jde spíše o stálici, která jen lehce mění svůj vzhled. A stejně lze popsat i dekory imitující dřevo.

Povrchy
Lesklé dlaždice se vrací nečekaně na scénu. V některých kolekcích je hlavním prvkem hra se světlem – tedy s odrazem, který designérům umožňuje zdůraznit architektonické prvky a vytvořit elegantní prostředí plné energie. Většina kolekcí nabízí různé povrchové úpravy, od ultra matných po vysoce lesklé, které lze aplikovat společně a vytvářet tak zajímavé efekty.

 
Settecento Pulse                                                            Laminam cristallo lucidato

Zdroj: Ceramica.info
Úvodní foto: FAP Sheer