Letošní Salone del Mobile se koná od 18. do 23. dubna. Pokud se chystáte tuto světově významnou akci v oblasti interiérového designu navštívit, měli byste si rezervovat ubytování co nejdříve. (Jestliže jste tak již neučinili.) Na tento svátek designu se sjížd ějí lidé z celého světa. Ubytovací kapacity jsou dlouho dopředu rezervované a s tím je spojený samozřejmě i enormní nárůst cen. V tomto článku se však nebudeme věnovat výběru ubytování, ale cestě směrem do/z Milána.

Pokud jste si nezvolili jako dopravní prostředek letadlo, pojedete pravděpodobně autem. Cesta z Prahy vám zabere s malými přestávkami minimálně 10 hodin, z Brna to bude ještě o hodinu déle a z Ostravy překročíte pravděpodobně 12 hodin času na cestě.

Při takto dlouhých cestách stojí za zvážení udělat si delší přestávku nebo si ideálně cestu o jednu noc prodloužit ať už po cestě tam, nebo zpět. Je třeba si přiznat, že abyste si veletrh užili, informace a inspirace načerpali, musíte být „čerství“. Dalším faktorem pro jednodenní přestávku je fyzická náročnost veletrhu. Dva a více dnů strávených prohlídkami expozic a neustálé chození jsou dost vyčerpávající a urychlený návrat s neodpočatým řidičem může být i riskantní.

Proto jsme pro vás připravili 5 zajímavých zastávek, které se nacházejí na severu Itálie, poblíž sjezdu z dálnice, které nejsou ani tak známé, ale stojí rozhodně za vidění.

Zahrady Ciucioi

Tyto netradiční zahrady zvané též Bortolottiho se nacházejí v Lavisu, necelých 10 minut od sjezdu z dálnice A22. Jedná se o romanticky laděné visuté zahrady jediné svého druhu. Plocha zahrad se rozkládá na uměle vytvořených terasách, které tvoří monumentální komplex, a ten v krajině vytváří optický klam. Z dálky objekt vypadá jako významná obytná stavba, a přitom jde jen o „kulisy“ dotažené do detailu. Zahrady byly vystavěny na přání Tommasa Bortolottiho v roce 1850 a najdete tu průčelí novogotického kostela, maurské věže, zastřešenou kolonádu, ruiny hradu a zimní zahradu plnou citronovníků a pomerančovníků. Tento objekt je otevřený veřejnosti teprve několik let (procházel dlouhou rekonstrukcí) a lze ho navštívit pouze s průvodcem při komentované prohlídce. Stojí to však za to! Není to jen krása pro oko, ale také inspirace, jak pracovat s optickými efekty. Online vstupenky zakoupíte na www.ecoargentario.it.

Stopy dinosaurů

Jestliže se nechcete vázat na přesně stanovený termín a čas, tak vám doporučujeme podívat se na opravdové stopy dinosaurů. Ty najdete u severoitalského města Rovereto asi 15 minut jízdy ze sjezdu dálnice A22. Do navigace si dejte heslo „orme dei dinosauri“ a jeďte až k turistické značce. Zde zaparkujte a jděte po směrovkách. Ani ne po půl hodině jste na místě. Máte před sebou stopy pocházející z doby před 200 miliony let, které objevil v roce 1990 Lucian Chemini, vášnivý přírodovědec z Rovereta. Stopy vznikly a zachovaly se tak, že těžké kroky dinosaurů zůstaly otištěné v bahně, jež se pak změnilo v šedý vápenec.

Castello del Buonconsiglio

Koho lákají spíše hrady a zámky, jichž je kolem brennerské dálnice nespočet, doporučujeme Castello del Buonconsiglio. Tento hrad stojí uprostřed města Trento a z dálnice jej téměř nevidíte. Je to takový skrytý poklad. Přitom ze sjezdu jste u hradu skoro do 5 minut. Uvnitř hradu najdete muzeum, nádherné fresky a naskýtají se zde úžasné výhledy na oblast Tridentska. Určitě nevynechejte prohlídku věže Torre Aquila, která je vyzdobena cyklem fresek s tématem dvanácti měsíců „Ciclo dei Mesi“ od anonymního českého malíře mistra Václava vytvořených na konci 14. století. Do věže se dostanete úzkou chodbou vedoucí uvnitř hradebních zdí. Vstupenky koupíte i online na www.buonconsiglio.it.

Park Sigurtá

Kdo si chce udělat zastávku u jezera Garda, může zajít do krásně udržovaného parku Sigurtá, který není v průvodcích příliš zmiňovaný, a to je velká škoda. Jedná se o komplex zahrad, které si můžete projít pěšky, půjčit si kolo, elektrokolo nebo i golfové vozítko. Možná vám tyto alternativy přijdou po několikadenním chození na výstavišti Rho vhod. V zahradách najdete krásná zákoutí, jezírka s lekníny i lotosy, labyrint i keře růží a jiných rostlin. Informace o vstupném a otevírací době najdete na www.sigurta.it.

Vodopády v Parco delle castate

Máte lidí po mnoha dnech na veletrhu dost a potřebujete se uklidnit v přírodě? V tom případě se zastavte v parku plném vodopádů v Moline. Ze sjezdu dálnice u Affi je to sice půl hodiny, ale nebudete litovat. Od dubna je park otevřený každý den a stejně jako u ostatních zajímavostí je možné si koupit vstupenku předem. Na místě si můžete vybrat ze tří okruhů. My doporučujeme dvouhodinovou cestu po černé značce, kterou obejdete to nejzajímavější. Čekají vás několikery vodopády, jeskyně, výhledy a nádherná příroda. Nevynechejte možnost zhoupnout se k vodopádům na houpačce „teleferico“ a dotknout se skály. Procházka parkem se stane krásným protipólem rušného velkoměsta. Více informací najdete na www.parcodellecascate.it.

Šťastnou cestu a krásné počasí!