Interiér jako životní prostor člověka by se měl přizpůsobovat jeho uživateli. To je hlavní teze ergonomie a také důležitý úkol architekta/interiérového designéra. Moderní technologie jsou k dosažení tohoto cíle velkým pomocníkem. Při návrhu a výběru toho správného systému je důležité myslet na výše zmíněné – neudělat z klienta otroka, ale pána chytrého domova.

Chytrou domácnost si nechává do svých domovů instalovat stále více uživatelů. Motivace se přitom různí: komfort, bezpečnost a úspory jsou ty nejčastěji skloňované důvody. Při výběru toho správného řešení začíná hrát důležitou roli také design.

Otázka, zda do projektu nového bytu zakomponovat chytrá řešení, by měla být ideálně zodpovězena hned na samotném počátku. Klíčová je kooperace architekta s projektantem, kteří zvolí to správné nastavení pro klienta – vhodné funkce, rozmístění přístrojů a systém jako takový. Základem je mít dobře připravený projekt.

ABB-free@home – chytrá domácnost na míru nabízí:

1. Komfort

Správné nastavení osvětlení, teploty vzduchu nebo umístění ovládání významně souvisejí s celkovým komfortem bydlení. Efektivně nastavené a automatizované procesy, jako např. automatické stažení žaluzií, zapnutí osvětlení nebo regulace teploty, umějí šetřit čas i výdaje. Uživatel může měnit nastavení dle aktuální potřeby nebo ročního období.

2. Snadné ovládání

Systém lze ovládat různými způsoby přes centrální panel nebo klasicky pomocí vypínačů. Systém je možné řídit
i kontrolovat na dálku (např. přes mobilní telefon).

3. Flexibilita

Systém lze instalovat po celém domě/bytě nebo jen do některých částí. Je možné začít se základním nastavením a další prvky chytré domácnosti přidávat později dle potřeby. A to i bez nutnosti sekání do zdi díky bezdrátovému řešení.

4. Kvalitní design

ABB-free@home je skvělým příkladem technologicky propracovaného řešení, které klade důraz také na designové zpracování. To ostatně potvrzuje i získání několika ocenění Red Dot Design za produktový design. Pro systém jsou přizpůsobeny také klasické vypínače a přístroje, což umožňuje sladit chytrou i klasickou elektroinstalaci do jednoho stylu. Na výběr je z 9 osvědčených designů, včetně nového designu Axcent.

5. Konektivita

Stále více spotřebičů a zařizovacích předmětů je „chytrých“, možnost ovládat je přes jeden systém je velká výhoda. ABB-free@home umožňuje propojení chytrých produktů a řešení dalších značek – od domácích spotřebičů (např. Miele a Bosch) přes chytré osvětlení Philips Hue po reproduktory výrobce Sonos.