Letošní konference INTERIÉRY se nese v tématu EKONOMICKY & EKOLOGICKY a tak není překvapením, že hlavním hostem bude designérka, která se věnuje udržitelnosti v reálné podobě. Ano, hovoříme o holandské návrhářce Simone Post, která je známá po celém světě. Její práce Práce se pravidelně objevují ve vybrané sekci trendů na světovém veletrhu Heimtextil, nedávno působila v Japonsku a 2. listopadu se s ní můžete osobně setkat na konferenci v Brně.
Co o Simone Post možná nevíte?
Simone ukončila v roce 2015 studium na Design Academy v Eindhovenu a hned získala řadu mezinárodních ocenění. Její tvorba začala prací a experimenty s textilem a ten důvod byl zcela jasný. Její matka je totiž švadlena, takže látky má hluboko v DNA. Vzpomíná, že když jí bylo 14 let, rodiče ji vzali na výstavu módního návrháře Husseina Chalayana, kterého dodnes velmi obdivuje. Pamatuje si, že byla v naprostém úžasu, co vše lze dělat s látkami. Vyhodnotila však, že škola zaměřena na fashion bude špatná volba. V této oblasti je pevný harmonogram a výsledek musí být zcela jasný – oblečení pro konkrétní cílové skupinu. Místo toho se mohla na Design Academy v Eindhovenu soustředit se na proces, nikoli jen na konečný výsledek.
Simone se proslavila právě svým experimentováním a odvážným používáním barev a výrazných barevných kombinací. Snaží se zachovat řemeslo a podporovat udržitelnost. Tam, kde ostatní vidí odpad, vidí příležitost k využití materiálu jinak. Ráda experimentuje s různými materiály, nejen s textilem, u kterého začínala. Kombinuje i různé techniky, například při práci s keramikou přemýšlí a pracuje s tkaním, které je zcela z jiného oboru.
Její nejznámější díla jsou textilní koberce Vlisco, spolupracovala však i se značkami jako je Adidas, Kvadrat a nově také s Hermés. Její práce byly vystavovány po celém světě, například v Brazílii, Číně, Itálii, USA a získala je řada muzeí, včetně Vitra Design Museum, Weil am Rhein, Centraal Museum atd.
Simone k tomu dodává: „Snažím se tvořit svůj vlastní, alternativní vesmír, ve kterém jsou věci jiné. Možná je to únik, a možná proto jsou moje návrhy tak barevné a veselé.“
A jaké má Simone poslední zážitky z tvorby?
Nedávno strávila tři měsíce v Japonsku, kde se v rámci uměleckého programu učila o keramice od zručných řemeslníků v Aritě, které je známé svou dlouhou hrnčířskou tradici. A co myslíte? Zaměřila se na zbytky keramiky J
Touto cestou stojí za to přemýšlet, touto cestou bude nezbytné přemýšlet a také konat. Dřív nebo později!
Chcete se dozvědět o tématu udržitelností víc, chcete, aby váš business fungoval?
Tak se nezapomeňte registrovat on-line:
REGISTRACE NUTNÁ PŘEDEM (nejpozději do 31.10.2023)