Domníváte se, že naše interiéry jsou hodně vyspělé a že před mnoha staletími žili lidé zcela jinak?

Určitě máte pravdu, ale některé technologie a vybavení z doby starého Říma vás překvapí. Nebudu ale hovořit o čtení knih nebo zhlédnutí dokumentů, ale o zažití Říma na vlastní kůži.

Kde?

V Rakousku, nedaleko našich hranic a kousek od Vídně, v obci Petronell-Carnuntum se nachází unikátní (ne)*citlivě zrekonstruovaná část římské městské čtvrti, díky níž se dostanete po zaplacení vstupenky do 4. století našeho letopočtu. I když byste možná v této oblasti římskou památku nečekali, je celkem významná. Carnuntum bylo hlavní město římské provincie Horní Pannonie a vzniklo z původního dočasného zimního tábora, jenž chránil impérium a byl také v blízkosti důležitých obchodních stezek.

Jak velké bylo Carnuntum v době své největší slávy?
Celková plocha v období antiky: 10 km²
Odhadovaný počet obyvatel: 50 000
Z toho zatím odkryto: 0,5 %

Co vás čeká?

Najdete zde několik budov, které jsou nejen stavebně zrekonstruované, ale také do detailu autenticky vybavené. Projít se tak můžete domem obchodníka s olejem – jak obytnými, tak i obchodními prostory, nebo domem kupce Lucia. Mimochodem to byl vůbec první objekt, na kterém se aplikovaly prvky experimentální archeologie, jejímž výsledkem je kompletní a funkční dům. Předpokládá se, že majitelem byl Lucius Maticeius Clemens, jehož jméno obsahoval nápis na domě. Zde si můžete prohlédnout jak kuchyni s otevřeným ohništěm, tak obytné prostory, které disponovaly podlahovým vytápěním. Teplo z ohniště se přivádělo centrálním vytápěcím kanálem, který byl zabudovaný pod podlahou.

Další zajímavou stavbou je vila Urbana – městský palác, který dokazuje kvalitu životního stylu tehdejších obyvatel z vyšších společenských tříd. Zrekonstruovaná plocha zabírá 600 m2 – a to se jedná jen o reprezentační prostory. Malby v hlavním sále byly rekonstruovány dle náročné a detailní práce na základě nálezů. Tento prostor sloužil pravděpodobně jako zasedací a audienční. Nechybí zde podlahové vytápění, které navazuje na další místnosti.

Tím nejzajímavějším v celém areálu jsou však římské lázně. Nejde tu však jen o to, „prohlédnout si prostory“, ale zažít je. Během návštěvy totiž funguje vytápění, a tak si lze lázně vychutnat se vším všudy. Jedná se o jediné kompletně funkční římské lázně postavené na původním místě pomocí původních technik a antických postupů!

Nechybějí zde veřejné „latríny“, pod kterými vedl kanál a kam se také vypouštěla použitá voda z bazénů. Centrální místnost nazývaná „basilika thermarum“ sloužila jako šatny a relaxační prostor. Pak následovaly místnosti dle teplotních zón:

Frigidarium – nejchladnější prostor, který se temperuje nepřímo.
Zde se provádělo osvěžování v bazénech (piscina) se studenou vodou po absolvování „teplých“ procedur.

Tepidarium – mírně vyhřívaná místnost s teplotou od 25 do 30ºC.
Prostor se vytápěl z velkého centrálního ohniště připojeného na caldarium.

Caldarium – nejteplejší prostor lázní, kde teplota vzduchu dosahuje 35ºC.
Tato část lázní je přímo napojená na centrální ohniště a zde se také nachází bazén s velmi teplou vodou. Ohřátá voda přitéká z venkovního kotle na vodu.

Dojmy?

Možná budete mít po prohlídce pocit stejný jako já, že i když se současná doba v mnoha ohledech liší, to zásadní zůstává. Potřeba pohodlí, relaxace, dobrého jídla a společenských aktivit. Upřímně řečeno, toho zásadního se zase tolik nezměnilo, co myslíte?

Zajímavosti v okolí:

Jestliže se vydáte na prohlídku, počítejte s celým dnem. Po návštěvě římské čtvrti se můžete vydat ke dvěma amfiteátrům, k pohanské bráně a nevynechte ani muzeum Carnuntinum v Bad Deutch-Altenburgu, které je vzdálené 5 km.

Více informací o najdete na www.carnuntum.at/cs