Zaměřovali jste někdy místnost nebo jiný prostor? Nebo je to dokonce součást vaší každodenní práce? No jistě, nutná, ale nijak tvůrčí práce. Ta tvůrčí nastane až potom, až místnost začnete vybavovat nábytkem a dalším vybavením, obchodní prostory zaplňovat regály a podobně. Tak proč to nemít hotové snadno a rychle, téměř samo? Nebude to úplně samo, ale práce na místě se smrskne na minimum – jako postavit přístroj doprostřed místnosti, stisknout tlačítko, dvě minuty počkat  a opakovat v dalších místnostech. Výsledky si odnesete  s sebou a zpracujete doma
v počítači – a to je všechno. Jaký přístroj? Specializovaný skener HottScan od firmy Hottgenroth z Německa,  který pracuje právě výše popsaným způsobem.

Vezměme to z jiné strany: Chceme zaměřit místnost, znát všechny vnitřní rozměry, včetně rozměrů a polohy oken, parapetů, topení, dveří, zásuvek… Každý jednotlivý prvek vyžaduje sérii úkonů pro správné zaměření a nesmí se na žádný zapomenout. Skener HottScan vše provede v jednom zátahu se všemi potřebnými detaily, shrne data do série snímků s ultra vysokým rozlišením a množiny laserem zaměřeným bodů a uloží na USB disk nebo odešle přes WiFi do počítače. Doma tyto výsledky zpracováváme v modeláři dodávaném spolu se skenerem na 3D model žádaného prostoru. Práce je to jednoduchá, čistá a snadná. Jako bonus dostanete i krásnou prostorovou (kulovou) fotografii pro skvělý online marketing nebo k použití k účelům virtuální prohlídky.

Pojďme do podrobností – jak přesně HottScan pracuje?

Skener pracuje v automatickém i manuálním režimu a během své základní funkce nasnímá 108 fotografií  v 8K rozlišení a 60 laserem zaměřených bodů – to vše za pouhé 2 minuty. To je obvykle dostačující objem informací na vybudování virtuálního modelu celého prostoru. Skener k tomu kromě již zmíněných laserem zaměřených bodů využívá techniku fotogrammetrie.  Díky ní můžeme rekonstruovat stěny, zaměřuje stavební prvky, zakresluje polohu oken, dveří… vše v modeláři  HottScan Room Modeller. Ten se pak postará i o export do dalších programů, které má uživatel k dispozici.

Skener pracuje s akumulátorem s výdrží až 11 hodin,  takže je prakticky nezávislý na místní síti elektřiny – výhoda u rozestavěných staveb. Přesnost závisí na faktorech jako vzdálenost (až 80 metrů), světelné podmínky nebo povrch stěn. Složitější prvky (např. schody) se dají doměřit v ručním režimu nasnímáním doplňkových bodů laserem.

Pro další detaily není nic snadnějšího než navštívit stránky www.hottscan.cz. HottScan Vám stoprocentně usnadní práci, pokud máte zaměřit jakýkoliv prostor. Práce s ním je jednoduchá a díky akumulátoru i velice operativní. Jedná se zkrátka o typický technologický skok, který již brzo budeme vnímat jako samozřejmý pro každého, kdo se podobnou problematikou zabývá.