Nábytek tvoří nedílnou součást bytů a domů. Když se rozhodneme pro pořízení nábytku, máme možnost výběru z obrovské nabídky.

Podle čeho se rozhodujeme?

Samozřejmě podle toho, k jakému účelu má nábytek sloužit. Asi jen málokdo si pořídí do kuchyně obývákovou stěnu místo kuchyňské linky.

To znamená, že nábytek by měl splňovat funkční požadavky. Určitě budeme vybírat podle vzhledu, měl by se nám líbit. Rozhodující bude pro každého také velikost a s největší pravděpodobností i cena.

Nechme teď stranou velikost a cenu, ty se budou vždy odvíjet od našich možností, ať už prostorových nebo finančních. Zaměřme se na funkčnost a vzhled nábytku. Vzhled je otázka vkusu. Každému se líbí něco jiného. Pojem krásy je velice individuální. Jiné je to s funkčností nábytku. Po praktické stránce by nábytek měl uspokojit požadavky co nejširšího okruhu uživatelů. Funkčnost tedy může být více univerzální.

Co nejvíce ovlivňuje funkčnost nábytku?

Bezpochyby výběr materiálů, kvalita pohyblivých součástí, tedy kování a kvalitní výroba. Ale také použitá řešení. To, že se dvířka otvírají a šuplíky vysouvají, nikoho nepřekvapí. Ale v mnoha případech je možné celkem běžné kování použít způsobem, který posouvá využití nábytku na vyšší úroveň. Můžeme použít neobvyklá řešení, která umožní využívat nábytek ne zcela běžným způsobem.

Většina uživatelů zná firmu Blum jako výrobce systémů kování pro kuchyňský nábytek. Vzhledem k tomu, že kuchyň je pracoviště, kde musí vše bezvadně fungovat, dává použití kvalitního kování největší smysl. Ale kvalitní kování je důležité i v ostatním nábytku.

Také nábytek v obývacím pokoji, ložnici, koupelně nebo předsíni by měl být funkční. Důraz na funkčnost se stále zvyšuje. S tím, jak se díky rostoucí populaci a zahušťování městské zástavby zmenšují plochy bytů, zmenšují se také plochy pro umístění nábytku. Proto je nutné dbát na maximální využití úložného prostoru a také funkčních možností.

Nábytek musí splňovat vyšší nároky na univerzálnost. Často musíme spojovat funkce jednotlivých druhů nábytku do jednoho celku. Například předsíňový nábytek v sobě spojuje funkci šatny, botníku, úložiště sezónních věcí nebo úklidové komory. Koupelnový nábytek by měl poskytovat dostatek prostoru nejen pro hygienu, ale také pro praní a sušení prádla, pro uložení kosmetiky, drogerie a čistících prostředků, uložení ručníků a osušek apod.

Nechte se inspirovat našimi nápady. Nebojte se použít běžné kování i pro jiný účel. Dopřejte uživatelům nadšení z neobvyklých řešení při každodenním používání. Nechte je zažít „wow efekt“ při otevření nábytku. Protože wow efekt se skrývá uvnitř!

Výsuvný stupínek SPACE STEP umožní dosáhnout i do vyšších pater nábytku. V předsíni poslouží také dětem jako sedátko pro pohodlnější obouvání.

V koupelně nahradí SPACE STEP dětem stoličku pro lepší přístup k umyvadlu

Policový výsuv s aretací může posloužit jako barový pult v obývacím pokoji.

Vysoká koupelnová skříň v sobě může ukrývat pračku, vestavěný koš na špinavé prádlo, odkládací pult nebo integrované sušáky na prádlo

 

Podívejte se krátké video – výběr z přednášky na on-line konferenci INTERIÉRY 2020 na téma „wow efekt se skrývá uvnitř“.