Vídáme ji na zámcích, běžná byla od poloviny 20. stolení v bytech i rodinných domech a dnes jde o trend, který si získává stále více příznivců, a to i v komerčních prostorech. K rostoucí oblibě pokládky ve vzoru rybiny přispívá elegantně působící větší formát parket, široká nabídka barev a materiálů podlahovin, které netrpí neduhy jako původní masivní parkety z dubu, buku či jasanu. Tyto podlahy byly citlivé na změnu vlhkosti a jejich pokládka i údržba byly náročnější. Současné podlahoviny tyto nevýhody eliminují.

TŘÍVRSTVÉ DŘEVĚNÉ PODLAHY se vyznačují rozměrovou stabilitou, širokou škálou kvalitních povrchových úprav a snazší údržbou. Společnost LAMETT nabízí velmi široký sortiment barev a třídění dubových parket, s dostupností skladem nebo do několika týdnů. Ruční patina dodává punc silně rustikální řadě Farm Herringbone. Parkety z řady Oslo Herringbone mají tradiční, lehce rustikální vzhled.

V řadě Cambridge od značky MOLAND najdeme parkety velmi vysoké kvality za dobrou cenu. Netradičně široké lamely střední rustikality se zkosenými hranami působí velmi elegantně a moderně.

CABBANI vyrábí luxusní parkety na zakázku dle zákazníkem zvolených parametrů, s neuvěřitelnou lhůtou dodání 6 týdnů! Vybrat si lze konstrukci, včetně volby dýhové podlahy, typ zámku, z několika velikostí, barevných řad a povrchových úprav, včetně řady di Lorenzo se širokým spektrem ručních úprav. Kromě řady Baton pro klasický vzor nabízí tzv. maďarskou rybinu v řadě Chevron, s čely pod úhlem 45°.

Všechny tyto třívrstvé podlahy je potřeba celoplošně lepit. Lepení poskytuje nejvyšší komfort při užívání, nicméně není tak rychlé a jednoduché jako plovoucí pokládka.

Položení parket plovoucí pokládkou umožňují DÝHOVÉ DŘEVĚNÉ PARKETY. Díky praktickému zámku je pokládka i do vzoru rybiny velmi jednoduchá. Konstrukce zaručuje ještě lepší rozměrovou stabilitu a vynikající odolnost proti protlakům i poškrábání. Při rekonstrukci i pokládce na podlahové topení je velkou výhodou jejich menší tloušťka. Značka PARKY se navíc pyšní 12h voděvzdorností, kterou zajišťuje lakovaná úprava dýhy spolu s ochranou zámkových spojů. Její řada Herringbone je určena milovníkům čistého třídění a kromě dubových parket nabízí i hřejivý ořech. Zátěžová třída 33 předurčuje tyto dřevěné parkety k využití i v náročných komerčních provozech.

Pestrou nabídku lamel pro vzor rybiny najdeme i u značky FLOORIFY, výrobce RIGIDNÍCH VINYLOVÝCH PODLAH. Ta v letošním roce opět rozšířila nabídku barev dřevěných lamel, které díky technologii taktového lisování od přírodního dřeva poznáte jen stěží. Vinylové podlahy umožňují díky absolutní voděvzdornosti a vysoké zátěžové třídě použít rybinu v koupelnách nebo náročných komerčních provozech, kde o nějakou tu nehodu s vodou není nouze. Například u moderních open space kanceláří oceníte možnost plovoucí pokládky bez přechodových profilů na ploše až 400 m2. Špičková konstrukce Floorify, kombinující pevnost i elasticitu, ve spojení s extra odolným zámkem dovoluje podlahy umístit i na stávající dlažbu, a je tak ideální pro náročné rekonstrukce. Při položení Floorify na podlahové topení je možné využít i elektrické topné fólie.

Pokládkou do vzoru rybiny možnosti parket nekončí. Zkusit můžete i vzor dvojité rybiny a někteří výrobci, jako Lamett, počítají také s pokládkou do čtverce!

Foto: archiv firmy