Laminát je specifický materiál, ke kterému mají lidé díky jeho vývoji kladný i záporný vztah. Pojďme toto tabu zrušit a povídejme se například na historii laminátů značky Formica.

ROK 1913

Daniel J O‘Conor, podává žádost o patent na výrobu laminátového izolačního materiálu, zatímco pracuje pro Westinghouse elektro výrobu. Následně firmu opouští a s partnery Herbertem A. Faberem a Johnem G. Tomlinem zakládají partnerskou spolupráci “Formica Products Company” Partneři plánují výrobu laminátů, které měly nahradit slídu jako elektrickou izolaci.

ROK 1922

Formica se poprvé stává registrovanou obchodní značkou.

ROK 1927

Společnost začala vyrábět první dekorativní laminát za použití AMINO PRYSKYŘICE.
Tato událost značí zásadní přechod z průmyslových na dekorativní produkty.

ROK 1931

Přidáním kovové folie byl vyráběn laminát odolný cigaretám. Tím započala éra laminátů jako na deskách stolů v populárních kavárnách, nočních klubech a restauracích.

ROK 1932

Formica lamináty jsou použity v Radio City na Manhattanu na zaoceánských lodích, vzducholodích a ve vlakových vagonech.

ROK 1950

Formica Corporation začala vyrábět vlastní barvy a vzory. Průmyslový designér Brooks Stevens – tvůrce dodnes ikonického modelu Skylark – použil lamináty Formica® v celých vlacích Hiawatha, které navrhl pro železnice Chicago, Milwaukee a St. Paul.

ROK 1953

Použity nové technologie umožňující výrobcům ohýbat a tvarovat hrany laminátů.

ROK 1970

Koncem sedmdesátých let zakládá společnost Designérský poradní výbor – skupinu významných architektů a designérů pověřených vedením značky Formica. Zatímco mnoho spotřebitelů upřednostňovalo vzory, které kopírovaly dřevo, textil a mramor, Designérský výbor přišel s řadou Design Concepts – vysoce lesklý produkt s geometrickými vzory v kontrastních matných úpravách, které se v žádném případě nepodobaly přírodě.

ROK 1978

Americká Federální obchodní komise (FTC) usiluje o zrušení ochranné známky značky Formica, přičemž se domnívá, že slovo „Formica“ se stalo obecným pojmem. Tato akce vyvolává rozruch v podnikatelské komunitě, která to považuje za pokus o vymýcení funkce ochranných známek v ekonomice. Nakonec byla akce FTC zrušena.

ROK 1982

Designérský výbor také vyzval společnost Formica Corporation, aby celkově vyvinula laminát s barvivy. V reakci na to se narodil laminát ColorCore®. A v roce 1982 společnost uvádí na trh Color Core – patentovanou řadu barevných laminátů.

ROK 1990

Formica uvádí na trh Mezinárodní kolekci kovových laminátů, která je později pojmenována DecoMetal.

ROK 2011

Všechny továrny po celém světě vyrábějící lamináty Formica získaly Greenguard certifikát.

ROK 2018

Vychází kolekce pracovních desek Formica Infinity.

Lamináty značky Formica dodává na český trh společnost Duet CZ
www.duet.cz