Jak začít pracovat v Mnichově na pozici interiérového designéra? Bez větších znalostí němčiny, ale s o to větším nasazením? To vše se dozvíte v rozhovoru s Monikou Maškovou, která tam již několik let pracuje a její začátky byly doslova dobrodružné.

Co přesně jste v zahraničí v oblasti interiérového designu vykonávala?

Pracuji jako designér (‚Planner/Objektberater‘) pro německou společnost s dlouholetou tradicí v navrhování a vyrábění pracovních židlí. Během let (letos 150. výročí od založení společnosti) se její sortiment rozšířil i na stolový a úložný nábytek, interiérové vestavby a smart office řešení. Moje role doplňuje práci týmu obchodníků, kteří jednají se zástupci nejznámějších firem světa. Můj tým na mě spoléhá v oblastech interiérových návrhů, samostatných návrhů nábytkového řešení a odborných konzultací.

Jak jste tuto práci vlastně získala – jaká byla cesta se vydat pracovat do zahraničí?

Moje cesta byla velmi dobrodružná. Vydala jsem se do Mnichova jen s kufrem do předem zajištěného ubytování Airbnb. V Mnichově jsem přitom nikdy před tím nebyla a neměla jsem smluvenou žádnou práci. Byt na dálku nebylo možné sehnat, už jen proto, že k získání bytu potřebujete práci a k práci potřebujete byt. Je to začarovaný kruh. Měla jsem peníze na necelé 3 měsíce, prostě jsem to riskla. Asi bych měla zmínit, že nemluvím německy. Rozhodla jsem se uspět s angličtinou. I přes desítky odmítnutí a komplikace s ubytováním jsem vytrvala. Trvalo dva a půl měsíce, než jsem podepsala smlouvu na novou práci v mezinárodním týmu s firmou s cca 1000 zaměstnancích nejen v Německu, ale po celé Evropě a v Dubaji. U žádných menších nábytkářských firem jsem pouze s angličtinou neobstála. S bytem to bylo ještě horší. Celkem jsem se stěhovala šestkrát po Airbnb a bytech svých kolegů. Po osmi měsících jsem konečně získala svůj byt na okraji Mnichova, kde bydlím doteď. V Mnichově je poptávka po nájmech extrémně vysoká, kvůli atraktivitě místní přírody a kvalitě života. Přistěhovalců nejen z ciziny, ale z celého Německa je zde více než bytů. Majitelé bytů to vědí a ceny jsou astronomicky vysoké.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi prací designéra v ČR a v Německu?

Řekla bych, že to začíná už na univerzitě. Pokud chcete v Německu vykonávat práci interiérového designéra, musíte tento obor vystudovat na univerzitě (nebo střední škole). U nás tento obor chybí, proto mi promiňte ne příliš často používaný výraz ‚interiérový architekt‘. Já jsem jako interiérový designér vystudovala VOŠ ve Volyni a Technickou univerzitu ve Zvolenu, a i proto mě stálo velké úsilí a absolutní nasazení, abych si ve firmě vytvořila dobré jméno v oblasti designu. Pro moje kolegy bylo velmi matoucí, že nemám titul inženýr v oboru „Architektura interiéru“, který v Česku neexistuje. Myslím, že i tak mě nikdy nebudou brát stejnou vahou jako pracovníka, který vystudoval německou školu či získal německý certifikát. Toto se bohužel týká většiny oborů, možná kromě IT, pokud mohu hádat. Pro zcela bezvýhradné začlenění do společnosti je perfektní němčina na úrovni rodilého mluvčího vyloženě požadována.

Obecně mohu říci, že Němci věnují hodně času přípravě v první fázi projektu, ať se jedná o návrh nové kolekce nábytku, či nového interiéru. Musela jsem se přizpůsobit novému způsobu jednání s kolegy a jejich myšlení i způsobu práce. Kladou vysoký důraz na kvalitu práce, kvalitu materiálu a ergonomii. Souvisí to také s tím, že mají vyšší finanční rozpočet. Laicky bych řekla, že prostě pokud se neprobere shora zdola, nenajde se tisíc řešení a pak se nevrátí k tomu prvnímu, tak meeting neskončí :) Někdy mě napadá, zdali je to vůbec nutné, jindy se zas ukazuje, že tento přístup pomáhá eliminovat veškeré budoucí nepříjemnosti. Všimla jsem si, že ostatní designéři u nás ve firmě hůře zvládají stres, mají-li vykonávat více úkolů najednou. Němci mají většinou více lidí na práci, kterou u nás v Česku zastává jeden pracovník.

Je služba interiérového designéra v Německu (Mnichově) běžnější než u nás?

Nevím, zda na tuto otázku dokáži odpovědět správně, vzhledem k tomu, že tu žiji jen 3 roky. Každopádně mohu obecně říci, že využívat nejrůznější služby je zde úplně normální. ‚Udělám si sám‘ tady není běžné. Na vše je potřeba odborník. Přijde mi také úžasné, kolik veletrhů, odborné literatury, workshopů a přednášek má designér v Německu na výběr pro celoživotní vzdělávání.

A jak je tato služba hodnocena z finančního hlediska?

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že práce interiérového designéra není v Mnichově nebo ve Vídni nejvýdělečnější. Je mírně pod obecným platovým průměrem v porovnání s jinými obory. Naopak jsem slyšela, že vysoký plat dostávají designéři ve Švýcarsku. Já už jsem si ale stěhování užila ažaž :) Abych dosáhla opravdu dobrého německého platu i bez německé školy, musela bych tu žít další dva až tři roky. Myslím, že v Rakousku i Švýcarsku to bude podobné. Já se však rozhodla, i přes momentální pandemii, brzy přestěhovat zpátky do Prahy a být nablízku své rodině a přátelům.

Je běžné nabízet „návrh zdarma“?

Závisí firma od firmy. Platí, že za kvalitní práci si lidé připlatí. Společnost, pro kterou pracuji, si za návrhy neúčtuje žádný poplatek. ‚Návrh zdarma‘ se nevztahuje na rozsáhlé architektonické studie bez jistého zisku (dodání nábytku a interiérových prvků). S tímto jsem se však za tři roky působení ve firmě nesetkala. I na středně velkých projektech jsme vždy dělali návrhy zdarma včetně kvalitních 3D vizualizací.

Co vám nejvíce přinesla zkušenost v zahraničí?

Je pravda, že německy už mluvím o dost lépe a perfektně anglicky, nejsou to však jediné výhody mojí práce. Díky příležitosti pracovat pro mezinárodní tým jsem před korona krizí měla možnost proletět Evropu křížem krážem a setkat se se spoustou zajímavých lidí z našeho oboru a spolupracovníků různých národností. Například i s profesory z Milánské univerzity, kteří se zabývají vším ohledně témat společnosti, interiérů, smart office a pracovního prostředí, v neposlední řadě i změnami týkajícími se pracovního prostředí, které přinesla koronavirová krize. Nelze snad ani slovy popsat, jak moc mi pobyt v zahraničí otevřel oči, změnil přístup k práci i životu a vytvořil nové vize do budoucnosti. Doporučila bych takovou zkušenost všem i za cenu velmi těžkého začátku, který trval celý jeden rok.

Jací jsou Němci jako klienti?

Řeknu vám, že více méně stejní jako Češi, a raději bych to dále nerozepisovala :) Je ale pravda, že designér v Německu je více oceňovaný jako odborník ve své profesi, to ale souvisí už s tím, že je potřeba mít odborné studium, tudíž interiérovým designérem se nemůže stát každý, jak je tomu u nás. Od toho se odvíjí i komunikace s klienty.