Ani oblast v bytovém textilu nezůstala během pandemie na mrtvém bodě a trendy se vyvíjejí stejně jako u tapet, nábytku, barev a vzájemně se prolínají.

Bouclé

Látky bouclé s pomyslnými „žmolky“, které jsou hebké a příjemné na dotek, začaly být na veletrzích vidět již  v roce 2020 a jejich obliba jde stále nahoru. Mezi ně patří například kolekce Alba s charakteristickými velkými nepravidelnými smyčkami. Tento typ potahových látek vypadá obzvláště působivě na nábytku s mírně zakřivenými nebo jednoduchými tvary, bez prošívání. Je to látka dostatečně zajímavá sama o sobě a nevyžaduje další úpravy.  Tento typ potahovky je také praktický, drobné defekty (vytvořené například drápky koček) zmizí v její bohaté struktuře.

Retro, Bohemian, Eklektický styl

Očekává se stále větší obliba v kombinování barev, rozmanitosti stylů a osobitosti interiérů. Touha mít jedinečné věci, které nejsou jako všechny ostatní, vede k nárůstu míchání materiálů v nábytkovém designu. To v sobě spojuje retro, bohemian a eklektický styl. Specialisté očekávají, že období nudných a tlumených barev ustoupí jasným, radostným barvám, které vám vykouzlí úsměv na tváři. S tím jsou spojeny i výrazné vzory.

Polštářové kombinace

Pryč jsou dny, kdy se na pohovku používala odpovídající sada polštářů. Pro rok 2022 platí,  že čím více neodpovídajících vzorů, tím lépe, protože v interiérovém designu přijímáme maximalismus.
Čím dekorativnější, tím lepší. Mluvíme tedy o vzorech, texturách a barvách. Opatrnost hoďte za hlavu a kombinujte: květinové vzorky s geometrickými, damaškové s puntíky a listy, zvířecí potisk s abstraktním i vzorem ikat.

Míchání textur a vzorů také dodává místnosti na zajímavosti a pomáhá jednotlivým kusům vyniknout více, než kdyby byly pečlivě sladěny. Vrstvení nesourodých jednotlivých kusů totiž působí osobním dojmem. Je to také docela nostalgické, připomíná to babiččinu pohovku – a to už jsme u stylu  Grandmillenial.

Toto hravé kombinování reaguje na změnu ve vnímání privátního bydlení, která se odehrála v minulém roce.  Interiéry se proměnily v místo experimentování, zábavy a sebevyjádření.

Vzory polštářů jsou skvělým výchozím bodem, jak začít postupně interiér proměňovat a experimentovat. A barvy v bytovém textilu? Předpokládá se obliba sytých modrých a zelených odstínů, stejně jako tomu je v nátěrových barvách. Ale i ostatní výrazné barvy budou podle predikcí vyhledávané.

Grandmillenial

Na tyto směry navazuje také styl Grandmillenial, který je plný květinových vzorů. Ten se začal objevovat v loňském roce a nyní nabírá na síle. Jeho motto zní „more is more“, tedy více je více, a jeho inspirací jsou interiéry našich babiček. Na rozdíl od nich jsou tyto vzory aplikované na potazích nebo tapetách doplněné moderním nábytkem a neočekávanými doplňky.

Samozřejmostí je také téma udržitelnosti, upcyklace a přírodních materiálů, které je skloňované při výrobě textilií více než kdykoli předtím.

Potahové a dekorační látky Dekoma a Pielsa dodává do ČR firma BS textil.