I pro letošní veletrh Heimtextil definoval mezinárodní tým specialistů trendy pro nadcházející období. Vidět je „na živo“ bohužel nebylo možné, protože veletrh byl v lednovém termínu zrušen. Tak se alespoň můžeme podívat, co zajímavého a inspirativního mohlo být k vidění.

Trend Council (uskupení specialistů) definoval jako hlavní téma „next horizonts“.

Nejde tu o pevné cíle ani konkrétní body, ale dlouhodobé smýšlení a braní v úvahu cirkulární ekonomiky, tedy neplýtvání energiemi ani zdroji a hledání harmonie. Transformace našeho nového myšlení začíná akceptací, že naše ekonomiky jsou zakotveny v přírodě. Design by měl být přístupný, obnovitelný a neměl by vytvářet odpad, respektive odpad by se měl stát surovinou.

Klíčem je tedy příroda, která je hlavní inspirací 4 definovaných trendů pro období 2022/23:

Deep Nature
Hyper Nature
Beyond Identity
Empowered Identity

Deep Nature

Rebalance by relearning

Tento styl zkoumá náš ekosystém jako dědictví i budoucnost najednou. Potřebujeme se znovu naučit používat různé textury, pomalý proces výroby, přírodní materiály a pestré barvy. Jedná se o dlouhodobý proces transformace a opětovného učení, který nám dává schopnost obnovit rovnováhu v přírodě pro regenerativní budoucnost. Barevná škála v tomto stylu má harmonický a měkký výraz a nezkrotnou tvorbu vzorů. Barevnost lze charakterizovat jako inspiraci v bylinných až plesnivých odstínech. Objevují se také jemné tóny modré a červené vytvářející klidný, tonální a zemitý přístup.

Hyper Nature

Reconnect with nature via technology

V tomto směru hovoříme o opětovném propojení s přírodou prostřednictvím technologie, jejíž cílem je vytváření lepších zítřků krok za krokem. Citlivě volené materiály, technická vlákna, ale také fluidní vzory inspirované mikroskopickými strukturami patří do tohoto směru. Barevná paleta obsahuje jasné odstíny fialové, korálové i malinové. Ty doplňují přechody mezi zelenými a šedými odstíny. Důležité jsou také odrazy, odlesky a hry světla a stínu.

Beyond Identity

Values more than physical attributes

Tento trend pohlíží do budoucnosti s nadějným poselstvím a mírným, přesto energickým vzdorem vůči stávajícím normám. Pro obor interiérové designu a dekoratérství to znamená práci s recyklovanou syntetickou tkaninou, vintage hedvábím a saténem, textiliemi s přírodními pigmenty a novými textiliemi vyrobenými na bázi celulózy. Tyto materiály vznikají nekontrolovaným procesem barvení a připomínají neustálý tok materiálu. Barevná škála pro „Beyond Identity“ obsahuje řadu pastelových barev doplněných o často používanou šedou a světlý khaki odstín, který funguje jako tlumená základna.

Empowered Identity

Empower artisanship to sustain culture

Ústřední myšlenkou tohoto směru je vytváření udržitelných kulturních spojení, obnovování řemeslné výroby a vzájemná spolupráce. Tento již dříve skloňovaný styl podporuje vytváření nových spojení mezi jednotlivými kulturami a rozdílnými generacemi. Zde se kombinují recyklované i původní textilie s technikami, jako je všívání a vyšívaní. V centru pozornosti je například použití křížkového stehu. Barevnost se skládá z primárních odstínů, které připomínají původ barevných pigmentů a podporují důraz na dědictví. Korálová a šeříková doprovázejí tyto primární barvy a lehce je zjemňují. Klíčový výraz dodává pestrost a odvážné kombinování.