Tato dvě témata jsou v dnešní době stále více skloňovaná. Proto jsme se na tuto oblast zaměřili a zeptali se na reálnou tvorbu designérky Mariky Mánkové, která s ním má zkušenosti. Marika vystudovala Textilní průmyslovou školu v Brně, absolvovala diplomové studium obor interiérový designer v Praze. Pro naše téma je zajímavé, že se zapojuje do soutěže Balakryl RECY Věci. Pracuje jako interiérový designer, lektoruje kurzy o interiérech pro laidskou veřejnost a připravuje pro ně kreativní workshopy.
Kdy vás začalo lákat věnovat se recyklaci nábytku a interiérového vybavení?
Prvotní koketování s tímto typem činnosti začalo zhruba 10 let nazpět, po studiu interiérového designu, kdy jsem zkoušela co a jak, by se mohlo využít a nevyhodit. Doma byla dílna a zázemí pro výrobu nábytku. Zkoušela jsem různé techniky, ale vše jako laik, postupně s pomocí a rad zkušených lidí v tomto oboru a posléze i menším kurzem renovace, restaurování a čalounění nábytku. Tak jsem zrenovovala nějaké kousky nábytku.
Jaké zde vidíte úskalí? Kolik to zabere času, energie a spotřeby dalšího materiálu na úpravu?
Můžete recyklovat téměř cokoli, jakýkoli materiál nebo předmět. Otázkou opravdu je, jestli je to ekonomické a někdy i ekologické! Zda-li daný předmět bude plně funkční nebo bude jen dekorací hraje velkou roli. Čas vynaložený na renovaci například křesla z 60.let je třeba i 30hodin těžké práce (odstranění starého nátěru, obroušení, ošetření dřeva, lepení prasklin nebo zlomených kusů, zvolení správné výplně, popřípadě znovu-vyvázání pružin, a následné čalounění). Pokud se vše podaří, tento solitér pak získá hodnotu estetickou i finanční.
U čeho se domníváte, že to dává smysl a kde je to naopak zcela mimo realitu?
Pokud se bavíme o nábytku – mimo realitu jsou kousky z nekvalitních prvotních surovin, různé „slepence“ nesourodých druhů materiálů, složení a koncepčně nesladěné – k čemu to má opět sloužit? Já preferuji dřevo (kostra nebo kus nábytku), které je původně dobře zpracované. To je třeba ošetřit, dát mu nový kabát ve stejném stylu, a nebo moderní nadčasovost.
Z kterého výrobku upraveného formou upcyklace máte největší radost?
Mám radost, když se to povede a recyklovaný kus bude opět ozdobou interiéru nebo exteriéru. Navíc se snažím solitér udělat tak, abych si ho například pořídila i já do svého vlastního prostoru, tzn. aby to byl můj šálek kávy…..
Je recyklace a upcyklace podle vás do budoucna cesta pro mainstream nebo okrajová záležitost?
Upcyklace a recyklace je nyní velmi módní a často používané slovo. Myslím, že dnešní společnost je zvyklá obecně hodně nakupovat spotřební materiál, někdy i nekvalitní a v krátkém časovém intervalu ho odhazovat. Velké výrobní podniky ekologii a spotřebu materiálu již musí řešit. To znamená, že se do budoucna určitě budeme zabývat výrobou nového, ale paralelně s tímto směrem půjde recyklace i upcyklace.
Plánujete se tomuto specifickému oboru věnovat i do budoucna?
Určitě budu, mně se tato práce líbí a ráda dávám starým věcem nový život. Není to sice má hlavní pracovní náplň, ale koníček.
Děkuji za rozhovor.