Na letošním veletrhu Mobitex, který se konal 26. až 29. února v Brně byla k vidění zcela nová a netradiční expozice. Přesně se jednalo o doprovodný program formou ukázkového interiéru ve stylu „Džungle“, který pro akci připravila česká designérka a specialistka na trendy Iva Bastlová.

Šlo o konceptuální řešení, vytvoření nálady a inspirace pro privátní bydlení. Cílem bylo ukázat, jak lze nábytek ladit, kombinovat a jak přemýšlet o konkrétní volbě materiálů, vzorů a barev.

Veškeré vybavení, které zde bylo použité je běžně dostupné na českém trhu, což bylo pro řadu návštěvníků velkým překvapením. Nejednalo se nerealistické a těžko sehnatelné výrobky ba naopak, většina exponátů pocházela od vystavovatelů Mobitexu a byly to o běžně dostupné výrobky.

Téma džungle nebylo vybrané náhodně. Motivy exotiky a džungle jsou trendové, což potvrzují i přehlídky na zahraničních veletrzích jako je Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem (viz speciální reportáž Heimtextil). Nešlo však jen o vzory (např. na potahu pohovky a povlečení), ale také o přírodní materiály. Zde vystavený nábytek byl vyrobený pouze ze dřeva (masiv, spárovka), a to od kuchyně, přes jídelní stůl, lůžko až po sanitu.

Téma se však dotýkalo i ekologie. Tento úhel pohledu byl kromě použitých materiálů na exponátech vyzdvižen i materiálem na plášti a podlaze stánku. Sem vybrala designérka netkanou textilii vyrobenou v České republice formou recyklace, přesně řečeno z recyklovaných směsných textilních vláken. Kvalitní nábytek z masivu, který dlouho vydrží, dá se opravit a jen tak se neokouká, je sám o sobě také „ekologický“. Navíc většina výrobků je vyrobena v České republice, takže jsou minimalizovány i negativní dopady dopravy na životní prostředí.

Expozice měla také poukázat na současný trend propojení interiéru a exteriéru. A tak část plochy demonstrovala terasu, kde byla umístěna vířivka a sezení z přírodního ratanu. Samozřejmě nechyběly živé rostliny a to hned ve třech možnostech instalace. K vidění zde byla velká vertikální stěna z rostlin, závěsné květináče a také klasické květináče se zavlažovacím systémem.

Džungle všemi smysly!

Nábytek a vybavení bylo nejen k vidění a bylo možné se ho dotknout, celou prezentací se nesla vůně mandarinky z difuzérů a z reproduktorů ve tvaru kamene zněla hudba, resp. zvuky z přírody. Dojem džungle, inspirace přírodou a příjemná atmosféra byl tak komplexní.

Projektu se účastnilo 17 společností:

BS-textil s.r.o.
Darré
Duet CZ, s.r.o.
EUROtest s.r.o.
Fa KOPA s.r.o.
Jasyko s.r.o.
Klatex s.r.o.
Li-Go Light
Neuk s.r.o.
PFM-Greenvia s.r.o.
Plastia, s.r.o.
Sapeka
Rott Design, s.r.o.
Softub CZ
Timbermakers s.r.o.
WOOD 4 EVER s.r.o.
Z – TRADE s.r.o. – vůně Millefiori