Světlo, respektive světelné zdroje jsou součástí každého ať už soukromého, nebo veřejného interiéru. Ve většině případů jsou svítidla řešena velice konvenčně, tedy stropními lustry, bodovkami, nástěnnými a stolními lampami. Občas se najde odvážný tvůrce či klient, kdy je světlo řešeno i jinak a může vytvářet zajímavé efekty a netradiční atmosféru, ať už pomocí světelných lišt, dekorací, nebo osvětlení v nábytku.

Kde brát inspiraci na takové projekty, kde mysl trochu oprostit od každodenního pohledu na svítidla?

Doporučujeme zajet se podívat do Light Art Musea, které se nachází v Budapešti a které se řadí mezi největší světová muzea světelného umění vůbec. Najdete ho v netradičních prostorách bývalé tržnice, jejíž dispozice i konstrukce zůstaly zachovány a dodávají celému projektu originální atmosféru.

Vystavená umělecká díla poskytnou hlubší pochopení podstaty světla z nových perspektiv, a to v oblastech viditelnosti i mimo ně. Prohlídka je maximálně obohacující a rozhodně vás donutí k zamyšlení, co vše lze se světlem vytvářet.

Každou expozici navrhoval zkušený světelný designér či umělec a navíc je celá přehlídka kurátorovaná.

Na prohlídku si vyhraďte minimálně hodinu, spíše dvě a ponořte se do zcela jiného světa světel a umění. Bude to příjemná změna i zajímavý zážitek.

Otevírací dobu a cenu vstupného najdete aktuálně na webu muzea www.lam.xyz.

Pokud to máte do Budapešti daleko nebo se vám prostě jen nechce, zavítejte do centra Prahy, na adresu Celetná 15, kde se nachází Lumia Gallery. Jedná se také o inspirativní místo, kde hrají světlo a umění hlavní roli.

Na více než osmi stech metrech čtverečních najdete sedmnáct unikátních světelných instalací. Mezi nejzajímavější instalace patří například interaktivní obří LED koridor propojený s LED mappingem a synchronizovaným zvukem. Návštěvníky také určitě zaujme zrcadlové bludiště, videomapping a další světelné instalace. Expozice je vhodná pro všechny generace, takže můžete při návštěvě vzít i svého partnera/partnerku i děti.

Water – interaktivní projekce, která simuluje vodní hladinu a její pohyb při vstupu do ní.

Interaktivní výstava je v podstatě kombinací zážitku ze zhlédnutí uměleckého díla s audiovizuálním vjemem. „Návštěvníci nejlépe reagují na instalaci Flash, jedná se o LED koridor, LED mapping se synchronizovaným zvukem. Asi proto, že je hodně fotogenická a vhodná na videa,“ komentuje majitel galerie a autor několika instalací Filip Feex.

K tvorbě světelných zařízení, na které byly použity více než dva kilometry kabelů a stovka zrcadel, si majitel galerie přizval i další umělce. Mezi ně patří Ati Sphere, jehož díla lze vidět po celé Evropě, nebo například Michal Škorpík. Technickou podporu zajistil Slavomír Hrdina.

Circles vybízejí k akci, a to i hmatové, což byste v tomto typu galerie nečekali. Kombinuje se zde zvuková a vizuální instalace aktivovaná dotekem.

Flash je typický LED koridor kombinovaný s LED mappingem se synchronizovaným zvukem.

Infinity je zrcadlová místnost s proměnlivým synchronizovaným osvětlením. Rozmístění zrcadel spolu se světly navozuje dojem nekonečného pulzujícího prostoru.

Fluid představuje interaktivní projekci, jež reaguje na pohyb lidské ruky. Projekce tento pohyb následuje a návštěvník tak „maluje“ na plátno pomocí explozí barev.

Více informací na www.lumia.gallery.

Foto: Iva Bastlová