Světově známý veletrh interiérového designu Salone del Mobile se měl nejdříve konat v dubnu 2020.
Následně byl přesunut na červen a pak na rok 2021. Nakonec se pod názvem Supersalone konal letošní září,  přesně od 5. do 10. 9.

Tento projekt nebyl takového rozsahu, jako jsme byli zvyklí dříve. A není se pořadatelům co divit. V těchto nepředvídatelných podmínkách je velmi obtížné cokoli pořádat, zvlášť s tak velkými a nákladnými expozicemi v mezinárodním rozsahu.

Jak to tedy bylo?

Veletrh Supersalone obsadil 4 haly. Expozice byly v menším rozsahu, rozdělené do za sebou navazujících kójí o malé hloubce. Délka jednotlivých stánků byla různá (podle objednané plochy). Celý veletrh se dal projít během jednoho celého dne. Podle organizátorů se zde ukázalo 425 značek, 39 mladých výrobců a 170 mladých kreativců. I když to nebylo tak honosné, tak to mělo své výhody. Vizuálně i provozně to bylo příjemné. Žádné obří plochy, kam hledáte vstup kolem dokola. Každý prezentoval jen to nejlepší ze své produkce, a hlavně novinky.

Velmi dobře se daly hodnotit barevné trendy a styly. Jednotlivé oblasti nebyly nijak rozdělené, a tak na sebe navazovaly kuchyně s vybavením kanceláře, nábytek do exteriéru se sedacím nábytkem do interiérů atd. Co se týče návštěvnosti, ani ta nebyla malá. Během šesti dnů se na přehlídku designu na výstaviště Rho přišlo podívat přes 60 tisíc návštěvníků. Hned první den, kdy jsme se akce zúčastnili, bylo po pár hodinách plno a vytvořit fotku bez lidí byl nadlidský úkon. Berte to tedy v potaz, až budete procházet následující stránky.

Co se týče barevnosti, tak trend výrazných barev zůstal. Významně se používá červená ve své temnější podobě  i sytá oranžová a jejich modifikace. Oblíbená zůstává i tmavě modrá, ke které přibyla tmavě zelená a již dříve se objevující tyrkysová ve své tmavé podobě – tedy petrolejová. Pleťově růžová již není trendem, ale spíše stálicí.  Stejně jako u barev, tak i u dekorů zůstává v kurzu tmavé dřevo a různé industriálně vypadající povrchy, jako je beton a nově více i rez. Začaly se více používat velké ornamentální vzory i sklo, které bylo vidět nejen na vitrínách,  ale i na komodách, stolech, nočních stolcích, a dokonce i na koupelnových skříňkách. Velké vzory aplikované digitálním tiskem se stále více objevují na solitérním nábytku. Nejčastěji jde o motivy rostlin a květů (stejně jako
u nových kolekcí keramických obkladů – viz článek o veletrhu Cersaie).

Je třeba také zmínit, že výrobci se zaměřili i na řešení home office a dalších detailů spojených s touto situací ve stylu „office sweet home“.

Budeme však doufat, že tento trend brzy vymizí a budeme se moci zaměřovat na jiné a optimističtější projekty.

 

 

Doprovodný program – projekt Take Your Seat

Výstava kurátorovaná Ninou Bassoli představila 30 vítězů ceny Compasso d‘Oro a více než 100 čestných uznání sedacímu nábytku, který, jak organizátoři uvádějí, je testamentem své doby. Rozsáhlou expozici navrhl architekt Stefano Boeri, který prezentoval sedací nábytek jako objekt, jenž nikdy lépe nevystihl důležitost designu, ať už odráží pomíjející výstřelek, nebo základní kámen civilizace.

Návštěvníci si mohli prohlédnout různý ikonický sedací nábytek od roku 1954 až do současnosti. Každý exponát byl vystaven na podstavci a nasvícen. Aby se do prostoru dostala dynamika, měnila se v průběhu času barva světla od bílé přes červenou, fialovou, modrou, zelenou až po žlutou.