Před více než pěti lety byl pojem recyklace a hlavně upcyklace ještě vzdálenou budoucností. Uplynulo pár let a na trhu je řada výrobků obsahujících nějaký podíl recyklátu nebo jsou z tohoto zdroje vyrobeny kompletně.
O těch z té druhé skupiny budeme teď hovořit a konkrétně půjde o potahové látky na čalounění. Na trhu je již velká řada takových, které se mohou pochlubit tím, že dávají plně nový život odpadnímu plastu, konkrétně použitým PET lahvím.
Postup výroby je ve většině případů stejný a jedná se o tyto kroky:
- Sběr PET lahví
- Sterilizace/čištění lahví
- Přeměna lahví na plastové vločky
- Přeměna plastových vloček na hranolky
- Vytváření třísek do provázků příze, které se pak navíjejí na cívky
- Přeměna příze na látku
- Barvení a konečná úprava potahové látky
Být ecofriendy je stále populárnější, proto výrobci čalouněného nábytku i designéři začínají hledat cesty, jak tento požadavek klientům splnit.
Jednou z variant je navrhnout do projektu čalouněný nábytek, který je potažen recyklovanou textilií, nebo rovnou takový nábytek navrhnout a nechat jej ještě navíc lokálně vyrobit.
Je potřeba zmínit materiály s recyklovanými vlákny TREVIRY CS, jež se objevují v nabídkách renomovaných firem Gabriel, Kvadrat, Panaz a dalších, které neztrácejí nic ze svých vlastností a kvality. Tyto materiály splňují všechny požadavky architektů, výrobců, jak ve veřejném sektoru, tak i v domácnostech. Tyto materiály se získávají v různých recyklačních procesech a skládají se z vlákenných a filamentových přízí pod ochrannou značkou TREVIRA CS eco. Předpokladem pro použití této ochranné značky je minimální podíl 50 % recyklátu v konečné látce. Vlákna jsou vyráběna z PET lahví – filamentová vlákna s 50% podílem recyklátu, nebo z vráceného textilu Treviry CS a také z takzvané předspotřebitelské recyklace získané z výrobního odpadu – recyklovaná vlákna jsou se 100% podílem recyklátu. Všechny recyklované produkty Trevira zpomalující hoření mají certifikaci GRS (Global Recycled Standard).
Přesně v tomto duchu byla také vytvořena například kolekce látek SAVE THE PLANET od Fargotexu. Ve snaze přispět k péči o planetu vytvořili 100% recyklovaný materiál! Tato udržitelná výroba umožňuje snížit spotřebu vody a elektřiny a také snížit emise oxidu uhličitého do atmosféry.
Paleta barev odkazuje na jedinečná místa a jevy vyskytující se na Zemi. Látky z této kolekce byly vylepšeny o vlastnosti Magic Home: snadno se čistí vodou, obtížně absorbují tekutiny, jsou vhodné pro domácí mazlíčky a jsou chráněny před viry. Látky z kolekce Save the Planet jsou bezpečné pro lidi i životní prostředí.
Mezi další výrobce čalounických látek z PET lahví patří významná německá značka Höpke, která má ve svém sortimentu kolekci Recycle Line. Ta je stejně jako kolekce předchozí vyrobena 100% z recyklovaných PET lahví. V nabídce jsou tři struktury celkem ve více než 60 odstínech.
Další variantou udržitelných potahových látek jsou takové, jejichž základní surovinou je použitý textil (například staré oblečení) nebo odřezky vzniklé při primární výrobě textilií.
Mezi tyto typy patří například potahová látka Mura z kolekce Garda od značky Dekoma. Ta je vyrobená v Itálii za použití bavlny z recyklovaných triček. Výrobní proces je ekologický: látka se nebarví a recyklovaná vlákna se nejprve třídí podle barvy. Mura se dodává v 7 tlumených, přírodou inspirovaných barvách: černá a bílá, béžová, hnědá a tři odstíny šedé. Barvy zdůrazňují 3D výraznou vazbu látky, díky čemuž je Mura perfektní volbou pro čalounění jednoduchých forem nábytku.
www.bstextil.cz
Foto: archiv firmy