Už jste o stylu cluttercore slyšeli? Je to na sociálních sítích časté téma v oblasti interiérů, kde je hlavním heslem „více je více“. Tento styl navazuje na cottagecore a v podstatě se jedná o oslavu sbírek, organizovaný chaos zkombinovaný se sentimentalitou. Je to vlastně naplnění prostoru věcmi, které udělají jeho uživatele šťastnými. A to i v případě, že interiér vypadá „trochu“ přeplněně. Tato organizovaná změť všech možných předmětů, uměleckých děl, různých sbírek či suvenýrů není určena rozhodně pro každého.
Tento styl začal být oblíbený hlavně u generace Z, která vidí svět o dost jinak než starší ročníky. Je to svým způsobem odvážný styl a jiný přístup k interiérovému designu a rozhodně si jej zamilují ti, kdo chtějí mít své domovy útulné, lidské a osobité.
Většina odborníků na interiérový design vidí oblibu tohoto stylu jako přímou reakci na dlouhé období minimalismu ve spojení s obdobím covidové pandemie, která změnila uživatelské vztahy k vlastnímu bydlení. Je však třeba důrazně dodat, že cluttercore neznamená nepořádek ani zaplňování místnosti náhodnými předměty, ale umné vystavování věcí, které máme rádi, ke kterým máme osobní vztah a které již vlastníme.
Má to však jednu podmínku – musí toho být hodně!
Musíte toho mít hodně, jde tu totiž o maximalismus. Není to však maximalismus ve své pravé podobě, jak jej známe ze 70. let minulého století. Cluttercore je více vintage, má silnější atmosféru, jde spíše o předvádění vašich masivních sbírek. Cluttercore je estetika zaměřená na individualitu a vytváření prostoru, který vypráví příběh. Hnacím motorem je vyvolání osobního pocitu radosti. Však si vzpomeňte na momenty z dětství, nálezy, suvenýry z cest, sbírku figurek či jiných drobností, které pro vás v daný moment byly důležité.
Jak dosáhnout stylu Cluttercore?
Základem tohoto stylu je sentimentalita, takže je třeba se vyhnout zaplňování prostoru předměty jen kvůli množství. Místo toho vystavte předměty, které jsou osobité a přinášejí do vašeho prostoru radost a vzpomínky.
Udělejte pořádek! Vše by mělo mít své místo, takže nejde o hromadu věcí, ale o organizovaný chaos. Nalezení té správné hranice je však tenký led. Nebojte se vystavit maximum toho, co se vám líbí.
Mějte na paměti měřítko, když zaplňujete police, vrstvíte a dekorujete. Kombinujte různé velikosti vzorů i barev, malé a velké dekorace a tvořte kompozice.
Vytvořte prostor k odpočinku, a to i pro oči. Zabraňte tomu, aby se prostor stal celkově vizuálně rušivým. Je třeba nechat i oblasti, kde budou oči odpočívat.
Nebojte se začít v malém. V tomto stylu lze realizovat například jen jednu stěnu, zákoutí či jednu místnost. K tomu se hodí i vitríny, velké knihovny nebo stěna, která bude fungovat jako galerie.
Foto: archiv uvedených značek