Duben patří designu a to již po padesáté osmé. Tolikrát se totiž konal významný veletrh Salone Internazionale del Mobile v Miláně. Během letošních 6 dnů navštívilo výstaviště Rho neskutečných 386 tisíc návštěvníků ze 181 zemí světa. Celé akce včetně veletrhu svítidel Euroluce, Workplace3.0, S.Project, Salone Satellite se zúčastnilo 2418 vystavovatelů ze 43 zemí světa. Dost ale čísel a statistik, pojďme se podívat, co bylo k vidění.

Začneme u barev. Pokud pomineme základní neutrály jako šedá v různých odstínech, tak vede rozhodně červená a oranžová. Červená byla k vidění již loni na IMM i v Miláně, ale ne v takové míře. K ní se přidala výrazná oranžová, o které jsme již delší dobu neslyšeli a která se dere velmi intenzivně na povrch. U nás byla hodně oblíbená, a tak je otázkou, zda tomu bude v brzké době stejně, nebo bude trvat trend antipatie „meruňkového moru“. Kromě těchto agresivních odstínů jsme hodně pozorovali i stále oblíbenou modrou v různých odstínech a také tyrkysovou, které se objevovala velmi často a které dáváme velké šance stát se v příštích letech favoritem. Zřídka jsme zahlédli před dvěma lety oblíbenou zelenou, která je opravdu na ústupu. A pudrová růžová – ta se pomalu stává spíše neutrálem a standardem než něčím trendovým. Co se týče dřevin, používají se spíše tmavé nebo tmavě namořené. Totéž platí o kovových podnožích nebo doplňcích, které byly velmi často v černém matném provedení. Když už jsme u těchto materiálů, tak musíme zmínit i stále oblíbené zlaté nebo bronzové detaily a doplňky, které dávno předběhly nerez, chrom nebo chvíli oblíbenou měď.


Co se týče tvarosloví, tak v oblibě jsou organické tvary, obliny a retro inspirace. Komody jsou často na vysokých podnožích z jiného materiály, než je korpus a dvířka. Barevně se odlišuje i vnitřní a vnější část nábytku (např. antracitová pohledová část a tyrkysový vnitřek), a dokonce i jiná barevnost hran nebo zad otevřených systémů. U stolů a stolků převažuje sklo, pravé dřevo a případně i pravý kámen. Nábytek se začal rozrůstat směrem ke stropu. Knihovny a další úložné policové systémy vyrostly do výšek nad 3 metry, což bylo před mnoha lety nemyslitelné. Stále jsou oblíbené vitríny, jež jsou někdy kombinované s komodou nebo uzavřenou knihovnou. Sklo je většinou čiré, kouřové a nově také různé dekorativní, což vytváří zajímavé světelné efekty.

Za zmínku rozhodně stojí různé 3D – plastické materiály, resp. dekorativně profilované. Ty se používají na čelní plochy menších kusů nábytku. Někdy je to profilované dřevo, jindy MDF deska s lakem. Využití digitálního tisku již není žádnou novinkou a do jeho aplikace se pustila řada známých značek, jako je například italské Lago nebo španělská Fama. Tiskne se hlavně na sklo, dýhu, lamináty a textilie.

Celý článek najdete v tištěném magazínu 02/2019.