Jako každý lichý rok, tak i letos zaplnily na milánském výstavišti Rho haly číslo 15, 13, 11 a 9 svítidla, lampy a lustry. Většinou zde byl patrný jeden hlavní směr, který byl vidět u řady výrobců. Letos byla však prezentace dost rozličná, což nelze hodnotit ani kladně, ani záporně. Byl to opravdový mix různých stylů a trendů, které právě panují. Trendy a styly v interiérovém designu jsou stále více různorodější a panují paralelně a to se tedy projevilo i v oblasti svítidel. Čím je svět globálnější, tím jsou potřeby a představy zákazníků paradoxně individuálnější.

Stejně jako na veletrhu Heimtextil, o kterém jsme psali v minulém čísle, se i zde objevoval silný vliv motivů z přírody. A nešlo jen o svítidla z přírodních materiálů (která se většinou velmi špatně udržují v čistotě), ale i o jednoduché a názorné a konkrétní motivy. K tomu patří i použití peří a třásní nebo dalších podobných materiálů. Takové extravagantní prvky se používají nejen v „crazy“ interiérech, ale mohou ozvláštnit i klasicky zařízené prostory.  Na to se právě hodí různé druhy lamp a dekoračních svítidel. Tento trend navazuje i na oblast fashion, kde jsou třásně i zvířecí motivy opět aktuální.

Kromě různých motivů exotických zvířat i motivů z ptačí říše byly k vidění i motivy běžných zvířat a různých květin a listů. Nechyběly však ani figurální motivy, a to v různých velikostech, množství i podobě. Nepřehlédnutelný byl skandinávský design. Někdy šlo o známé značky, jindy o menší výrobce. Každopádně severský design je nyní
v kurzu a z tohoto stylu se stal nyní v ČR velký trend.

U některých svítidel nešlo ani tak o funkci jako o vzhled a jednalo se o různé světelné dekorace – nástěnná svíticí dekorace místo obrazu, svíticí ramínko na šaty nebo třeba svíticí houpačka? Velký vliv na vývoj nových svítidel má industriální styl. Mnoho lamp však nevypadalo „továrně“, ale mělo zlatý matný povrch a jen industriální tvar nebo detail. Co se týče klasických tvarů, tak rozhodně prim hraje koule nebo kruh. Koule jsou čiré, matné, malé, velké, jednotlivě či ve skupinách. Skupinově sestavené lampy byly k vidění již minulé Euroluce a tento trend panuje stále. Někdy jsou to stejné tvary, jindy různé a většinou jsou zavěšeny rádoby „náhodně“.

Pomyslná náhodnost a organické tvary byly vidět na řadě dalších novinek . Jednalo se o různé drobné lampy i speciální nástěnné systémy. Zapomenout nesmíme ani na nové technologie a materiály, nové aplikace na ovládání svítidel a další zajímavé ovládací prvky. Více inspirace najdete na ukázkách novinek na dalších stránkách.

Celý článek najdete v tištěném magazínu 02/2019.