Vyřešit roh v kuchyni není vždy snadné. Často se řeší jako rohy se šikmými dvířky v kombinaci se dřezem, případně varnou deskou a troubou. Podívejme se blíže na šikmou rohovou dřezovou skříňku. Jde o jednu z největších chyb, které při návrhu kuchyně můžete udělat. Proč?

Tak za prvé, je to kolize s myčkou. Myčka je umístěna z jedné nebo druhé strany, čímž se dostává s dřezovou skříňkou do kolize. Otevřená myčka totiž brání nejen přístupu ke dřezu, ale také otevření prostoru pro odpadky.

Představte si, že přinesete po obědě od stolu talíř se zbytkem omáčky a půlkou knedlíku. Potřebujete otevřít koš, shrábnout do něj knedlík, zbytek omáčky opláchnout a talíř vložit do myčky. V případě, že je myčka s dřezem, resp. košem v kolizi, je to problém. Musíte zavřít myčku, otevřít koš, vyhodit ten knedlík, zavřít koš, opláchnout talíř, otevřít myčku, vložit talíř do myčky. Pak zase zavřít myčku, otevřít koš … a tak stále dokola. Když už je vše v myčce, chcete do myčky dát tabletu. Jenže tu máte v krabici pod dřezem, hned vedle koše. A tak musíte zavřít myčku, otevřít dvířka pod dřezem, vyndat tabletu, zavřít dvířka, otevřít myčku, vložit tabletu, navolit program, zavřít myčku a konečně – myjeme. Opravdu otravná záležitost.

Za druhé, špatné využití úložného prostoru vzhledem k tomu, kolik roh zabírá místa. Velikost skříňky bývá obvykle 90×90 cm, takže „vstup“ má něco málo přes 30 cm. Dosáhno ut do zadních částí je velmi obtížné, protože přístupu navíc brání vana dřezu a sifon. Využitelný je tak jen prostor hned za dvířky. Tam nejčastěji bývá koš na odpadky. Za ním jsou uloženy neznámé předměty.

Za třetí, špatný přístup do rohu pracovní desky. Natáhnout se do rohu za dřezem může být pro menší lidi problém. Navíc při použití standardní pracovní desky šíře 60 cm vzniká v rohu trojúhelník, který se obvykle řeší formou jakéhosi „stupínku“, na kterém se pak vyskytují různé „ozdoby“, např. umělé kytky, mísa s umělým ovocem nebo plastiky z hodin výtvarné výchovy.

Stejný problém s obsluhou myčky nastává i v případě, kdy rohová skříňka sice nemá šikmá dvířka, ale myčka je v rohu, v kolizi s dřezovou skříňkou.

Pojďme se ještě trochu podrobněji věnovat využití úložného prostoru v rozích. Nejjednodušším a nejlevnějším řešením je rohová skříňka s policemi a dvířky. Praktické využití takové skříňky je ale nepraktické, o nějaké ergonomii nemůže být řeč. Pohodlně se dá využít jen malý prostor hned za dvířky. Věci vzadu jsou přístupné jen po vyndání věcí vpředu. Musíme je prostě „vyhrabat“. Navíc, pokud chceme vyndat věci ze zadní části spodní police, nestačí si ke skříňce dřepnout nebo kleknout, ale musíme si doslova lehnout.

Jako řešení usnadnění přístupu k uloženým věcem se často využívají různé systémy, od otočných polic, tzv. karuselů, přes velice oblíbené „ledvinky“ až po výsuvné drátěné koše. Na první pohled se může zdát, že tyto systémy využívají prostor v rozích, ve skutečnosti to tak ale není. Úložná plocha se vzhledem k ploše rohu vždy blíží tak k 50 % (viz obrázek). Navíc police mají nízké bočnice, nebo spíš „ohrádky“, nelze v nich tedy ukládat drobné věci ani věci, které se při manipulaci kácejí nebo přepadávají. Police bývají jen dvě nad sebou, takže nenabízejí reálné využití úložného prostoru na výšku skříňky. Mnohem lepším řešením jsou rohové zásuvky, tzv. SPACE CORNER. Výhodou zásuvek je možnost ukládat do nich i drobné věci, např. nože, struhadla, škrabky nebo tyčový mixér, spodní výsuvy díky vysokým bočnicím a možnosti členění umožňují uložení i „nestabilních“ předmětů. SPACE CORNER však nemá smysl dělat do korpusu menšího než 100×100 cm (měřeno u stěny), protože výsuvy pak vycházejí příliš úzké.

Nemáme-li místo řekněme 105×105 cm, je lepší ho nepoužívat, protože i v tomto případě je ztráta místa vzhledem k ploše rohu neúměrná.

Nejlepším způsobem, jak vyřešit úložný prostor v rohu je – nevyužívat ho!

Prostě nechat roh úplně prázdný a raději využít sousední prostor pro skříňky se zásuvkami. Výpočtem úložné plochy lze doložit, že nepřijdeme vůbec o nic. Úložná plocha zásuvek
nám totiž poskytuje větší plochu, neboť bývají tři nebo i čtyři nad sebou. Zjednodušeně se dá říct, že jakákoli snaha o využití úložného prostoru rohu vede jen ke komplikacím a nic nám nepřináší. Prázdný roh je navíc to úplně nejlevnější řešení.

Chcete-li se dozvědět víc, navštivte showroom firmy Blum, popřípadě se zapište na některý ze seminářů o navrhování kuchyní, které Blum ve svém showroomu pořádá.
www.showroom-blum.cz