Začít můžeme čísly, celková návštěvnost veletrhu konaného tradičně v lednu ve Frankfurtu nad Mohanem se přiblížila 46 tisícům osob ze 130 zemí světa. Organizátoři dále uvádějí, že zde vystavovalo přes 2800 firem z 60 zemí. Zní to pozitivně, ale pro nás byla prohlídka veletrhu, který navštěvujeme pravidelně řadu let, zklamáním. Inspirativní přehlídka tapet téměř zmizela, stejně jako zajímavé instalace s různými aranžmá.

Zvláštní byla také přehlídka trendů s názvem New Sensitivity, na kterou se každý rok těšíme. Vždy to totiž bylo největší lákadlo celé akce, kam jezdí čerpat informace odborníci z celého světa. Ta letošní instalace byla více než chaotická, neucelená a rozhodně nepůsobila inspirativně. Látky a tapety byly zavěšené jako při sušení prádla, jednotlivé sekce byly nedbale označené a návštěvník si toho po vizuální stránce příliš neodnesl.

Trendy bylo nutné následně dostudovat z publikace. V podstatě šlo o zcela jinou filozofii trendů, kde byla definována pouze jedna trendová barevnice a hlavním tématem byl původ materiálů, tedy textilu. Ty lze rozdělit na:

  1. Textilie vyrobené z rostlin nebo vedlejších rostlinných produktů, tedy z rostlinného odpadu
  2. Technologickotechnicky vyrobené textilie, kde je hlavním tématem upcyklace a recyklace
  3. „Bioinženýrské“ textilie, které jsou kombinací dvou výše uvedených a kde hraje roli také biologická rozložitelnost látky

Barevná paleta je inspirována získáváním přírodních pigmentů nebo prostřednictvím inovací bioinženýrské technologie. Snahou je vytvořit odstíny, které vyvolají emoce a zároveň respektují naše hodnoty při ochraně prostředí.

Co určitě stálo za velkou pozornost stejně jako ročníky předchozí, byla přehlídka udržitelných materiálů a výrobků zpracovaných udržitelným způsobem. Ta byla velice edukativní a dobře zpracovaná, včetně popisků a dalších informací. Za tu dáváme jako vždy velký palec nahoru.

Trendové expozice

Produktové expozice reflektovaly barevné i materiálové trendy. Kromě klasických neutrálních odstínů, které jsou nyní vidět spíše v teplých tónech – tedy různé odstíny bílé kávy, smetanové, béžové a greige, byly k vidění i výrazné odstíny. Nejčastěji šlo o červené a růžové odstíny, které opravdu dominují. Časté jsou i různé varianty žluté, od horčicové a jantarové až po vanilkovou a žlutou limetkovou. Co se týče vzorů, tak žádné novinky se bohužel nekonaly. Stále a až otravně jsou k vidění různé motivy z ptačí říše, k nim se postupně přidávají i další zvířecí motivy a hojně jsou prezentovány i motivy z říše hmyzu. Umění je také již několikátým rokem významným motivem. Od loňského roku jsou často používány dekory „očí“, případně celých tváří v různém geometrickém provedení, případně i jiné, spíše obvyklé geometrické motivy. Bohužel musíme konstatovat, že celkově nebylo novinek a významných inspirací příliš. Důvodem může být celková ekonomická situace v Evropě a zpomalení trhu.

Nejzajímavější expozici vyhrála značka Trevira, která stejně jako rok předchozí na projektu spolupracovala s designéry. Její instalace v kontrastní žlutofialové budila velkou pozornost a byla propracována do nejmenšího detailu. Takové projekty jsou více než inspirativní!

Co nás však zaujalo, je používání různých aplikací, jako jsou výšivky, nášivky a různé třásně. Těchto detailů, které vytvoří z jinak obyčejné látky něco zcela unikátního, jsme pozorovali velké množství v rozličných provedeních a barevnostech. Nutno podotknout, že aplikace kopírují současné vzory, tzn. květinové, geometrické i ty z ptačí říše. Ty však v tomto provedení nepůsobí tak otřepaně a okoukaně. Posuďte sami.

Inspirace malířstvím je k vidění na bytových textiliích již několikátou sezonu v různých podobách a nebylo tomu jinak ani na letošním Heimtextilu. Tyto motivy se aplikují také na tapety, kterých však bylo na tomto veletrhu letos překvapivě málo.

Foto: Messe Frankfurt – Heimtextil, Iva Bastlová