Velkým fenoménem rostoucí urbanizace lidstva je stále se zvyšující množství odpadu. Poprvé v historii roste objem vyprodukovaného odpadu ve městech rychleji, než urbanizace! Abychom mohli úspěšně proti narůstajícímu objemu odpadu bojovat, města musí pochopit, že v budoucnosti bude nutné postavit odpad na roveň zdrojům. Takto se odpad stane východiskem pro novou disciplínu ve světě designu.

Čísla ve předpovídajících statistikách podle Světové banky jsou neúprosná:

rok 2025
populace na Zemi vzroste o 1,400,000,000 lidí
každý z nich v průměru vyprodukuje 1,42 kg odpadu za den

Odhaduje se, že množství odpadu vzroste trojnásobně, tedy na 2,2 miliardy tun ročně.
Abychom se vyrovnaly s masivními horami odpadů, které generuje miliony obyvatel, budeme muset v blízké budoucnosti dohlédnout na rozdíly mezi odpadem a zdroji. Naše odpadkové koše se stanou výchozím bodem pro něco nového. Designéři musí objevovat způsoby, jak znovu použít to, co již máme, abychom z toho vytvořili re-made materiály a produkty. Jedná se o tzv. upcyklaci.

Z expozice RE-MADE, která budila v hale Theme park na veletrhu Heimtextil 2018, jsme vybrali tyto materiály:

Pinatex

Jedná se o inovativní textilní materiál vyrobený z přírodních materiálů, respektive z listů ananasu. Listy jsou vedlejším produktem (odpadem) stávajícího zemědělství a jejich využití vytváří další příjmový tok pro zemědělské komunity. Tato netkaná textilie je opatřena speciální povrchovou úpravou, povrch je měkký a pružný, současně velmi odolný. Materiál se využívá nejen v módním a automobilovém průmyslu, ale také v interiérech na čalounění (www.ananas-anam.com).

Joining bottles

V tomto případě jde o netradiční techniku spojování jednotlivých nábytkových dílců pomocí zkrácených PET lahví, jež se za pomocí tepla promění na pevný spoj. Variant je nesčetně stejně jako typů a barev PET lahví. Autorkou tohoto nápadu je designérka Micaella Pedros (www.joiningbottles.com).

Foresso

Designér Conor Taylor spojil myšlenku plýtvání kvalitním dřevem s designem terasa, které je nyní opět velmi módní. Hobliny nebo odřezky jsou drcené nebo se používají jako palivo. Designér pro ně našel jiné uplatnění – materiál Foresso, kde vyniká krása dřeva. Tento materiál lze použít na stolové desky, stejně tak na obklady stěn nebo jej jinak začlenit do nábytku (www.foresso.co.uk).

Newspaperwood

Tento materiál přišel na svět již v roce 2003, kdy designérka Meike Meijer jej představila jako závěrečný projekt na Design Academy Eindhoven. V roce 2011 se spojila se studiem Vij5, aby se materiál posunul dále. Jedná se o zcela převratnou myšlenku, kdy místo toho aby se noviny vyráběli ze dřeva, tak se deskový materiál vyrábí z novinového papíru. V řezu jsou jednotlivé vrstvy listů vidět, což dřevo částečně připomíná. Materiál se používá v nábytkářském a automobilovém průmyslu i na výrobu šperků (www.newspaperwood.com).

Solidwool

Tento kompozitní materiál má svůj příběh: vše začalo vlnou, o kterou nebyl v posledních letech zájem, ztratila hodnotu, a zpracovatelský průmysl byl v úpadku. Justin a Hannah Floydovi si začali s tímto materiál hrát a vytvořili Solidwool, specifický laminát s vlnou, která zde funguje jako výstuž (www.solidwool.com).

Bahia Denim

Toto zpracování odpadu džínů z módního průmyslu je velmi kreativní. Odstřižky jsou seskupeny, vyrovnány, aby vytvořili zajímavou texturu. Jedná se ruční tvorbu a v podstatě i zakázkovou výrobu. Materiál je vhodný do interiéru na nábytek, čelní plochy i obklady stěn. Autorkou této technologie je Sophie Lowrey (www.sophielowrey.com).