Přírodní kámen je v architektuře používán jako trvanlivý exkluzivní materiál celá staletí. Je to ekologický přírodní materiál, který z každého interiéru dokáže vykouzlit jedinečný originál.
Přesto je o jeho možnostech, užití a vlastnostech rozšířena řada mýtů a polopravd. Posviťme si na nejčastější z nich.
žula, kvarcit nebo mramor?
Při výběru druhu přírodního kamene pro výrobu kuchyňské desky se zaměřte především na žuly a kvarcity. Kvarcitové či žulové kuchyňské desky nabídnou vlastnosti, které v kuchyni nejvíce oceníte a budou vám skvěle sloužit neomezeně dlouho, bez nutnosti složitější péče.
Můžete použít samozřejmě i mramory, které nabízejí nepřeberné množství barev a kreseb. V takovém případě ale počítejte s nižší tvrdostí, tedy náchylností k poškrábání (podobně jako u hojně používaných MDF nebo kompaktních desek). Mramorová kuchyňská deska potřebuje určitou péči. Mramor je potřeba především kvalitně impregnovat, abychom jej ochránili před poškozením skvrnami a kyselinami. Na mramorové desce nekrájejte chleba a neklepejte řízky bez prkénka :-)
Pokud zvolíte žulu nebo kvarcit, dostanete kuchyňskou pracovní desku s perfektními vlastnostmi. Skvěle se mimochodem hodí i na koupelnové desky. Dnes můžete vybírat z desítek typů a dekorů kamene z celého světa.
Hlavní výhody kamenné kuchyňské desky ze žuly nebo kvarcitu?
- Přírodní a ekologický materiál
- Vysoká tvrdost, odolnost proti poškrábání (6.-7. stupeň tvrdosti na Mohsově stupnici)
- Odolnost vůči většině kyselin a dalším chemikáliím
- Nenasákavost
- Bezkonkurenční teplotní odolnost (vždyť žula se používá i jako grilovací kámen)
- Neomezená životnost s minimální potřebnou péčí
- Snadná údržba a úklid
- V případě potřeby je možná renovace
- Každý kus je designový originál
- Možnost dotykového ovládání přímo dotykem na kameni
Kde to vše začíná?
Kámen se těží v tzv. blocích, zpravidla o rozměrech zhruba 2 x 2 x 3 m, Ty jsou následně nařezány na jednotlivé desky o sílách nejčastěji 2 nebo 3 cm (pro specifické účely také 5, 8, 10 cm atd.). Desky jsou dle finálního užití opatřeny povrchovou úpravou, lesk, satén, kartáčovaný povrch apod. Samotné desky následně slouží jako surovina pro další kamenickou výrobu, tedy např. pro výrobu kuchyňských desek.
Může být moje kuchyň z jednoho kusu bez spojů?
Může, pokud se vejde do desky. Jejich rozměry vycházejí z bloků a nejčastěji se pohybují v rozsahu 1,2-2,2 m výšky a 2,7-3,3 m délky, dle typu kamene a konkrétního bloku. Pokud tyto rozměry přesáhneme, není problém kámen napojovat, stejně jako ostatní materiály používané pro výrobu pracovních desek.
Můžeme vidět vzorník?
Můžete, ale… Kámen je přírodní materiál, designérem byla příroda. Každá deska je jedinečný kus přírody. Pokud se nebudeme bavit o jednobarevných, zejména tmavých a černých typech kamene, které jsou vždy téměř stejné, pak bude každá deska originál. Ani dvě desky z jednoho bloku nebudou mít zcela stejnou kresbu. To jedna z hlavních předností přírodního kamene – jeho originalita. Je tedy potřeba po výběru typu kamene vždy vybírat z konkrétních desek, ze kterých se bude vyrábět. Jedině tak budete mít jistotu, že jste si vybrali opravdu to, co se vám líbí.
Jakou použít sílu kamene?
Na kuchyni volte nejlépe desku v síle 3 cm. Můžete použit i tloušťku 2 cm. Bude levnější, ale zpracování bude náročnější na manipulaci a montáž. Záležet také bude na konkrétní velikosti, výřezech a osazení desky, stejně jako typu kamene. Pro dosažení masivnějšího vzhledu je možné na čelní hraně vytvořit např. 6 cm pohledovou hranu, kdy se přední hrana spojí pod úhlem 45° a zaleští.
Jakou vybrat povrchovou úpravu?
Můžete zvolit lesklou povrchovou úpravu, stejně jako satén nebo kartáčovaný povrch. Samozřejmě počítejte, že zejména u tmavších materiálů, budete muset u lesklého povrchu občas leštit otisky. U saténového nebo kartáčovaného povrchu tento problém odpadá. Ohledně údržby není třeba se bát žádného z nich. I kartáčovaný povrch je uzavřený a hladký a nečistoty se na něm nedrží.
Jaká je cena kamenné kuchyňské desky?
Cena závisí zejména na zvoleném typu kamene a složitosti opracování. Pro představu, nejlevnější vhodné typy kamene startují od 3 tisíc Kč / m2, takový nejpoužívanější střed bude v cenách 5-10 tisíc / m2. Exkluzivní typy kamene se pohybují klidně i v desítkách tisíc korun za m2.
Musí být skřínky pod kamennou desku speciálně upravené?
Za předpokladu, že kuchyně je vyrobena z kvalitních materiálů, tak nemusí. V každém případě je vhodné dodavatele skříněk upozornit, aby nepodcenil volbu kvalitních komponent, zejména pak nožiček pro skříňky. Pro představu, 1m2 žuly v síle 2 cm váží zhruba 60 kg a v síle 3 cm je to pak 80 kg.
jaké spotřebiče do kamenné kuchyňské desky?
Do kuchyňské desky z kamene můžete usadit jakékoliv běžné spotřebiče, baterie, varné desky, hořáky, zásuvky, různé výsuvné prvky apod. Vybírat můžete spotřebiče určené pro tzv. spodní montáž nebo vrchní montáž. U vrchní montáže je například varná deska usazena do otvoru shora a její rámeček „leží“ na desce.
Při spodní montáži, je spotřebič usazen ze spodní strany desky do roviny s horní plochou. Výsledkem je krásná, vizuálně čistá a navazující plocha bez hran, za kterými by se mohli zachytávat nečistoty.
Jaký dřez?
Do kamenné desky lze osadit libovolný dřez dle vaší preference. Můžete vybírat z dostupných dřezů na trhu – nerezové, keramické, z umělého kamene atd. Opět můžeme volit spodní nebo horní montáž. Oblíbenou variantou je i vyrobení dřezu ze stejného kamene jako je kamenná pracovní deska. Vznikne tak pěkně sjednocený celek. Do desky můžeme vyfrézovat odkapovou plochu nebo drážky, případně kombinaci obojího.
Co na stěnu za kuchyňskou deskou?
I zde poslouží přírodní kámen, zpravidla v síle 2 cm, kterým se stěna obloží. Buď pouze jako nízký soklík nebo obložení až k horním skřínkám. U stále modernějších kuchyní bez horních skříněk je častým řešením obložení celé stěny za deskou až ke stropu. Zde pak můžete nechat vyniknout kresbu přírodního kamene, zejména při sesazení více desek tzv. „do knihy“.
efektní ovladač?
Kámen funguje s kapacitními spínači, které se umístí skrytě pod desku. Pak je možné dotykem přímo na pracovní desce ovládat například osvětlení kuchyně. Místo dotyku může zůstat zcela čisté a skryté, nebo se v místě dotyku vyfrézuje symbol dle přání klienta.
je kámen studený?
Není, je to rozšířený předsudek. Kámen má výborné akumulační schopnosti, i proto se s ním obkládají krby a designová topidla. Kámen se vždy přizpůsobí okolní teplotě, umí teplo přijmout a znovu jej odevzdat. Zpříjemňuje vhodně klima např. v dřevostavbách.
Měřeními je ověřeno, že pokud je v místnosti 23°C, pak teplota kamene bude stejná. Lidské tělo má zpravidla 36°C, takže při dotyku se nám může v prvním okamžiku zdát chladný, ale věřte, že má stejnou teplotu jako okolní předměty, např. ze dřeva, lamina nebo podobných materiálů.
Buďte efektivní a kombinujte
Zbyde materiál z výroby kuchyňské desky? Navrhněte z něj kamenné parapety, desku na stůl nebo obložení krbu. Interiér se krásně propojí.
Přírodní kámen nabídne unikátnost kresby, je bezúdržbový, vydrží celý život a zároveň je to přírodní a ekologický materiál. Věřím, že i vás to inspirovalo pustit do svých projektů neopakovatelný kus přírody.
Další zajímavé informace o produktech z přírodního kamene, praktické rady, ukázky realizací a inspiraci, stejně jako katalog několika stovek přírodních kamenů, najdete na webu zakázkového kamenictví TONE OF STONE s.r.o., www.toneofstone.cz