Jestliže máte rádi knížky z oboru, tak zbystřete! Letos vyšli další zajímavé knihy, které je třeba po přečtení do vaší knihovny zařadit a občas se k nim i vracet.

První z nich je pomyslný třetí díl designérky Ivy Bastlové. Kniha s názvem Interiéry do detailu totiž uzavírá trilogii knížek o zařizování bydlení. V této knize je více než 50 odpovědí na časté otázky při řešení interiérů, které doprovází mnoho ilustračních fotografií s konkrétní ukázkou.

 

Najdete zde odpovědi na výběr a kombinování různých materiálů na nábytek a čalouněný nábytek, volbu typu svítidla k jídelnímu stolu k nočnímu stolku, konstrukční detaily nábytku jako je například druh hrany a kování.

Dozvíte se, podle jakého klíče volit tapety, jak používat nástěnné samolepící dekorace či jako sladit povlečení v ložnici se zbytkem vybavení.

Kniha obsahuje mnoho nákresů s doporučenými rozměry, které usnadní představu o prostoru a nábytku například jak velký je třeba kulatý stůl pro čtyři osoby, jak vysoko dát umyvadlo atd.

Zeptali jsme se, co na knihu říkají odborníci.

Markéta Klocová, šéfredaktorka časopisu Můj dům
Konečně opravdu praktická knížka, v níž najdete odpovědi na řadu otázek, které vás určitě napadnou, když se pustíte do zařizování svého domova. Na detailu totiž záleží, a tady si autorka dala opravdu záležet, aby žádný podstatný detail neopominula – od výběru materiálů a barev až po nejmenší úchytku. A místo dlouhých řečí nabízí spoustu návodných a inspirujících fotografií.

Jan Opitz, ředitel uměleckoprůmyslové školy v Hradci Králové
Může třetí kniha v řadě od designérky a autorky dvou předešlých komplexních titulů o interiérech nabídnou ještě něco nového? Rozhodně, a více, než byste možná čekali!

V kapitolách rozdělených po jednotlivých bytových místnostech se totiž věnuje problematice a nejběžnějším otázkám, se kterými se potýká naprosto každý, kdo projektuje a realizuje současné interiéry. Tím může být jednak nadšený, odhodlaný a poučený designér amatér, který by rád předešel „poradenství rodinného konsilia“ při zařizování svého bydlení, ale stejně tak i profesionál, který za sebou má již nějakou tu desítku realizací! Ano, někdy podobný a jindy odlišný způsob řešení kolegy či kolegyně pomůže nejen rozšířit obzory a vystoupit ze šablony vlastních řešení.

Zde navíc současně přispěje skrze věcné a jasně formulované a v knize uvedené komentáře ke srovnání myšlenek, a může pomoci také s argumentací u svých klientů.

Vždyť interiérová tvorba se v Česku, konečně, začíná výrazně měnit a ještě rychleji se měnit bude. Myšlenková konfrontace, opřená o praktická fakta a inspirace od kolegů je pro designéra, co by nerad přešlapoval na místě, k nezaplacení.

Titulů, zvláště zahraničních, které u nás vycházejí, je celá řada. Jen málo knih však nabízí konkrétní řešení včetně detailů, navíc reálně použitelných v českém prostředí. Na jedné straně se všemi „nutnými“ konsekvencemi, na straně druhé, s racionálním a ruku v ruce elegantním přístupem i důvtipem pro současný design a stále náročnější detail.

A právě taková je tato kniha, kterou zkušená designérka originálně zacílila na témata, jež také perfektně a přehledně zpracovala.

Ing. Jana Pěkná, Online škola bytového designu a podnikání
Dokonalé detaily jsou nezbytnou podmínkou dokonale navrženého a zařízeného interiéru. Často si ale nejsme jistí nebo nemáme dostatek informací o tom, jaké jsou možnosti řešení.

Knihu Ivy Bastlové Interiéry do detailu doporučuji studentům i profesionálům jako referenci a zdroj nápadů a inspirace. Zároveň oceňuji, že kniha obsahuje nákresy s ergonomickými normami, které jsou v současné odborné literatuře těžko k nalezení.

 

Před létem vyšla také kniha Manuál stylu a designu pro každý domov, která je naprosto odlišná, jak již napovídá i obálka. V knize jsou sepsány základní poučky o kompozici, barvách, prostoru a dekorování.

Autorkou je Frida Ramstedt, která patří mezi oblíbené blogerky s tématem skandinávského stylu bydlení. Na rozdíl od knihy předchozí zde nenajdete barevné fotografie ani nákresy. Kniha je čistě achromatické provedení (pouze černobílá).

Jestli máte v okolí děti, které chcete do oblasti interiérů a architektury zasvětit, pořiďte jim knihu Objevujeme architekturu. Velmi pěkné grafické zpracování je vtáhne do oboru a ukáže jim základy architektury od pyramid a starověkého Říma až po architekturu budoucnost s udržitelnými zdroji.

Milovníkům Bauhausu pak doporučujume titul Fenomén Bauhaus – příběh jedné školy, který sestavil kolektiv českých autorů. Najdete zde informace o klíčových osobnostech, zajímavosti o Bauhausu v médiích své doby a řadu zajímavých fotografií.

Všechny výše uvedené knihy vydala Grada a lze je zakoupit v knihkupectvích nebo on-line.