Co vás napadne, když se řekne udržitelný interiérový design? Pravděpodobně to bude:
„Musíme používat udržitelné materiály! Musíme recyklovat a upcyklovat!“. Pro někoho bude ale možná velkým překvapením, že to zdaleka není jen o materiálech!

V polovině března 2021 se konal online Týden udržitelného interiérového designu (Sustainable Interior Design Week – SIDW). Tuto akci pořádalo studio UGREEN, sídlící v Brazílii, a zúčastnilo se jí přes 10 tisíc posluchačů z celého světa.

Autory projektu UGREEN jsou architekt Filipe Boni a jeho kolegyně Sami Meira. Jejich misí je urychlit celosvětový přechod k udržitelnému stavitelství a interiérům.

Právě architekti a interiéroví designéři mají v rukou tu moc, posunout celý obor tím správným směrem. Musí se ale vzdělávat a principy udržitelnosti zakomponovat do svého podnikání, do úplných základů svého byznysu. Dnes už není možné navrhovat neudržitelně. Není to nějaký módní výstřelek nebo něco, co je pro jen určitou skupinu zákazníků. I když váš klient přímo neřekne, že chce udržitelný interiér, vaší snahou by mělo být ho takový udělat.

Akce SIDW trvala 5 dnů, každý den se konala dvou až tříhodinová přednáška. Mluvilo se o efektivním využití energií, kvalitě vzduchu v interiéru, termálním komfortu, kvalitě přirozeného a umělého osvětlení, různých mezinárodních certifikacích, ale také o „zelené kariéře“, tj. o navrhování udržitelných interiérů jakožto základní vizi a způsobu práce designéra, která ovšem nemá být „charitou na záchranu planety“ – měla by být náležitě finančně ohodnocena.

Tady je několik hlavních oblastí a zajímavých informací, které na SIDW zazněly.

ENERGIE

První věc, kterou bychom při zařizování udržitelných interiérů měli udělat, je podívat se ven. Jaké jsou na místě stavby obvyklé povětrnostní podmínky, kdy do oken svítí slunce. Kolik ho do oken svítí v létě a kolik v zimě, pod jakým úhlem… Proč se na to ptát? Protože počasí a podnebí velice ovlivňují to, zda se budou lidé v interiéru cítit komfortně. A v rámci udržitelnosti nám jde na prvním místě o úsporu energií. Chytrým a zodpovědným vybavením interiéru nebo například volbou barev dokážeme snížit spotřebu na provoz klimatizace nebo vytápění a tím i spotřebu neobnovitelných zdrojů. Už tam začíná tvorba udržitelných interiérů!!! Pozitivním dopadem je samozřejmě i snížení finančních nákladů na provoz takového interiéru.

Byl nám představen software Climate Consultant (zdarma ke stažení na https://climate-consultant.informer.com/6.0/), kde si můžete vyhledat jakékoli místo na světě a dozvíte se, jaké klima je v dané oblasti – zda převládají horké dny, nebo naopak je více dnů chladno, nebo stále prší, a kolik dnů v roce je v interiéru ideální komfort bez nutnosti topit, nebo naopak ochlazovat.

Samozřejmě napříč Českou republikou nejsou rozdíly v počasí tak markantní jako například na severu a jihu Brazílie. Tam může právě designér využít této aplikace a podívat se, jaké podnebí panuje na místě, kde má navrhovat interiér, a podle toho přizpůsobit vybavení.

Důležité je nicméně v této souvislosti uvědomění, že různé strategie pro navrhování udržitelných interiérů nelze kopírovat mezi kontinenty ani zeměmi. Udržitelný interiér v Brazílii nebude fungovat v Čechách! Vždy je potřeba přihlédnout k aktuálním podmínkám v dané lokalitě. Někde se více uplatní použití strategií, jako je stínění a zabránění přehřívání budov. Jinde naopak využijeme efekt kumulace tepla v materiálech, jako je beton, který bude za chladné noci teplo uvolňovat do interiéru, čímž ušetříme za vytápění.

VODA

Stejně jako na snižování spotřeby energií musí udržitelné interiéry dbát i na snižování spotřeby vody. Ideálním startem by bylo snažit se být alespoň o 20 % pod obvyklou spotřebou vody v „neudržitelných interiérech“. Designér nevybírá jen sprchu nebo kuchyňskou baterii podle vzhledu. Měl by vybrat i takovou, která bude úsporná. Také může přemýšlet nad tím, jak využít tzv. šedou vodu – použitou např. při sprchování – a využít ji na splachování WC. A když už jsme u vody a pokud jsou mezi vámi tací, kteří se zabývají i návrhy zahrad: spotřeba vody na zalévání je samozřejmě také nezanedbatelnou položkou v celkové kalkulaci. Měli byste přemýšlet nad rostlinami, které vysadíte, aby potřebovaly co nejméně zalévání. Takové rostliny jsou většinou ty, které pocházejí přirozeně z našich klimatických podmínek, nikoli exotické importované, zvyklé na vlhké tropy.

MATERIÁLY

Jak už bylo řečeno, materiály jsou tím nejčastějším, co nás v souvislosti s udržitelností v interiéru napadne. A skutečně je to důležitá součást celé rovnice. Problémem je spousta nejasností, chybějící informace, zavádějící marketingové slogany a greenwashing. Co je opravdu udržitelné?

Úkolem designéra je najít si potřebné informace, k čemuž mnohdy musí vynaložit úsilí hodné detektiva. Ale stojí to za to. Při výběru materiálů se nebojte vyžádat si od výrobce veškerou dokumentaci a nechte si doložit certifikaci. Ptejte se! Z čeho je to vyrobeno? Odkud se to vzalo? Jak se to dá po dosloužení znovu použít? Kdo to vyrobil a měl kvalitní podmínky pro práci a férovou odměnu?

Jedním z materiálů, který obecně považujeme za udržitelný, je například bambus. Ale pozor. Než se k nám doveze, jsou to tisíce kilometrů a neméně velké množství pohonných hmot. A CO2. Udržitelnost jinak udržitelného materiálu je pak na takovou vzdálenost diskutabilní. Je tedy potřeba také zapojit selský rozum, a hlavně nad materiály opravdu uvažovat ze všech úhlů pohledu.

OSVĚTLENÍ

Umělé osvětlení představuje 13–26 % z celkové spotřeby energií v budovách. Cílem proto je využít maximálně denního světla, abychom svítit museli co nejméně. Přirozené světlo má navíc pro nás důležité benefity – ovlivňuje náš biorytmus, výkon, zdraví… A v neposlední řadě opět vede ke snížení nákladů na energie. Existují programy pro simulaci denního světla v interiéru – např. lightstanza.com, pomocí kterého si můžete ověřit, zda bude mít interiér dostatek denního světla, a případně provést úpravy – použít světlovody, atria, prosklené příčky apod. Pro simulaci a návrhy umělého osvětlení můžete použít program Dialux (www.dialux.com). Důležité je také pracovat s odrazivostí na stěnách a stropech (LRV) – použití barvy může mít zásadní vliv na účinnost světla dopadajícího do interiéru.

Do procesu navrhování udržitelných interiérů vstupuje celá řada faktorů. Důležité je se v této oblasti vzdělávat, zjišťovat si informace, diskutovat, ukazovat udržitelná řešení. A hlavně: dát si závazek, že o každém interiéru, který budu navrhovat, budu uvažovat také z hlediska udržitelnosti.

Jestli máte nějaké pochybnosti – třeba zda klienti udržitelné interiéry vůbec chtějí nebo jestli je udržitelný interiér drahý, můžete si přečíst článek 5 mýtů o udržitelných interiérech.