Terazzo jako materiál není žádnou převratnou novinkou, ba naopak. Zdroje uvádějí původ vzniku v 15. století v Itálii, některé však uvádějí ještě dobu dávnější. Podle nich bylo první použití terazza již v Pompejích před výbuchem sopky.

Když však budeme hovořit o počátcích dnešního terazza, půjde primárně o využití zbytků mramoru. Dnes bychom to nazvali „no waste“ technologií.

Co je pravé terazzo?

Jedná se o speciální techniku, kdy se kamenné drtě (např. ze žuly, křemene nebo mramoru) zalijí pojicí hmotou a následně brousí a leští.

V současné době však nejde jen o použití terrazza ve své původní podobě, ale i jeho zajímavého vzhledu. Hovoříme tak o dekoru terazza.

Tento dekor najdeme v interiérovém designu jak na dekoračních a potahových látkách, tapetách, tak i na vinylových podlahách. Tři velmi dobře aplikovatelné dekory na podlahu nabízí značka Floorify. První z nich je velmi světlý dekor Verona s jemným „střepy“. Druhý dekor nese výstižně název Terrazzo a má také světlý podklad, ale „střepy“ jsou výraznější. Novinkou je Piccolo, jež má podklad v jemném béžovém odstínu a pomyslné střepy jsou velmi decentní. Poslední zmíněný vzor působí velmi neutrálně.

Proč použít vinyl Floorify?

Má nejpevnější vinylový zámek na trhu, je vhodný pro podlahové vytápění, lze ho položit v celém podlaží bez přechodových lišt, má největší formát dlaždic na trhu, k dispozici jsou schodové hrany ke každému dekoru a oproti keramice je měkčí na došlap. Lze ho položit jako plovoucí nebo celoplošně lepit, použít jde do celého interiéru včetně exponované vstupní části i do koupelen.

Vraťme se ale k dekoru terazza, proč jej vlastně na podlahu vybrat?

Díky světlému vzhledu opticky zvětší prostor, a proto je vhodný i do velmi malých místností. Zaměřit se můžeme i na čistě praktickou stránku a tou je „neviditelnost nečistot“. Díky zrnitému vzoru není na dekoru terrazza vidět téměř žádná špína. Další výhodou je dobrá kombinovatelnost s dekorem dřeva na nábytku nebo interiérových dveřích. Tento motiv s dřevem nesoupeří, není třeba ho náročně ladit. Dekor terrazza totiž umožní dřevu krásně vyniknout. Stejně dobře se kombinuje i s uni barvami, ať už jde o jemné pastelové, nebo i výraznější odstíny.

Do jakého stylu?

Tento dekor lze použít ve středomořském, moderním, art deco i minimalistickém stylu. Hodí se i do high-tech interiérů i prostor v romantickém pojetí. Dalo by se o něm říci, že je 100% univerzální.

Vinylové podlahoviny dodává do ČR společnost Parket koncept.

www.floorify.cz
Foto: archiv firmy