Společnost Deutsche Messe pořádá hned několik velkých přehlídek podlahovin pod názvem DOMOTEX.

Navštívit ji mohou odborníci z oboru v americké Atlantě, v Turecku a Šanghaji, pro evropský trh je určen veletrh v německém Hannoveru. Probíhá tu každý rok v první polovině ledna, letos se jeho brány otevřely 10. ledna.

Po čtyři dny byly v Hannoveru představovány nové produkty, trendy a inspirace ze světa podlah, pro představu 35 000 návštěvníků vidělo prezentace 1 400 vystavovatelů z více než 60 zemí na 100 000 m² výstavní plochy. Zaplněno bylo celkem 13 hal a největší plochu zabíraly stánky s textilními podlahovinami všech typů.

Koberce na tisíc způsobů

Koberců je na DOMOTEXu nepřeberně a nejjednodušeji se dají rozdělit podle způsobu výroby: na strojové a ruční. Velké mezinárodní koncerny prezentují prakticky všechny myslitelné možnosti, přesto i zde jsou vidět společné rysy. Do koberců vstupují výrazné barvy, především červené a modrá v geometrických vzorech, protipólem jsou pak přírodní odstíny šedé a béžové, často s plastickými efekty.

Haly s ručně tkanými koberci mají atmosféru orientálního tržiště, a je tu nelehké se orientovat, stejně jako na velkém bazaru. Shrnutí toho nejzajímavějšího je možné si prohlédnout v expozici oceněných ručně tkaných koberců, tradičních i moderních. Carpet Design Awards se udělují každý rok v osmi kategoriích, letos k nejzajímavějším patřily koberce nepravidelných tvarů na pomezí výtvarných děl.

Vinyly a rigidy

Zatímco laminátové podlahoviny zaznamenávají trochu ústup ze slávy, stále větší oblibě se těší podlahoviny vinylové. Nejde už dávno o vinyly celoplošně lepené, ale především o luxusní vinylové dílce (LVT) s dokonalou imitací dekoru a struktury dřeva, kamene, kovů, pohledového betonu a vzorů často odvozených od keramické dlažby, protože technologie mnoha výrobců již umožňují použití i ve vlhkých prostorách.

Tlak na rozměrovou stabilitu dílců dal v nedávné době vzniknout i novým typům podlahovin – byly vytvořeny nové vícevrstvé varianty vinylových podlahovin (Multilayer Flooring), značené obecně jako Rigid, Rigid LVT, Rigid Core nebo Rigid Boards. V porovnání s celovinylovými podlahami mají tužší jádro, tzv. nosnou desku (rigid = tuhý). Označení Rigid je používáno jak pro vinylové podlahy, tak i pro podlahy bez obsahu PVC (vinylu).

Kouzla se dřevem

Dřevo je v oblasti podlahovin stálicí. Aktuální je například vzor 3D krychlí nebo rybiny, který patří k těm nejklasičtějším. Ale i s ním jsou dělat různá kouzla, používat neobvykle velká prkna, střídat barvy různých druhů dřevin nebo i ozvláštňovat dekor přímo barvou. Právě barvené dřevo bylo jednou z novinek, kterou si výrobci pro nadcházející sezónu připravili. A nejde jen o nějaké lomené tóny, k vidění bylo mnoho výrazných barev a také speciálních nátěrů či brusek, jimiž lze novou image dřevěných podlahovin dosáhnout. K novinkám patří také kombinace dřevěné podlahy s dílci z kovu či kamene nebo vkládání různých dekorací do skladby podlahových dílců.

Ze země na stěnu

Mnoho výrobců již dnes nabízí nejen podlahoviny, ale současně i obklad stěn. Na ten je možné využít jak podlahové dílce, tak speciální obkladové panely. Vedou dřevěné mozaiky, 3D efekty, ale k vidění byly i panely vinylové, což znamená, že škála dekorů a barev je takřka neomezená.

Foto: Deutsche Messe a autorka článku