Kolínský veletrh nábytku a vybavení interiérů

potvrdil, že výrazné barvy a nové technologie jsou otázkou současnosti a blízké budoucnosti, nikoli té vzdálené. Význam této akce potvrzuje počet návštěvníků, který letos v lednu překonal číslo 128 tisíc osob během jednoho týdne, a řada zajímavých doprovodných programů.

Stejně jako na Heimtextilu i zde v Kolíně nad Rýnem však nedominovala modrá barva, ale vítězila stejně jako loni červená a oranžová v různých odstínech a kombinacích. Dost často se však červená či oranžová objevovala právě vedle modré.

V menší míře byla k vidění zelená, která před třemi lety vystoupala žebříček oblíbenosti a stejně jak přišla i rychle odešla. Letos tedy slavila takový malý návrat, ale spíše v zastřených a jemných odstínech.

Také setrvává obliba černé barvy na kovových pohledových částech, tmavého dřeva a akcentů v matném zlatém provedení.

K vidění byla řada etno a folkových dekorů, což jen potvrzuje trend z frankfurtského Heimtextilu. Tyto motivy se objevovaly hlavně na nástěnných dekoracích a kusových kobercích, kterých je každý rok na IMM vystaveno velká škála.

Co se nábytku týče, tak určitě přibylo úložných prostor. Výrobci detailně řeší uskladnění oblečení, doplňků, knih, techniky atd. Dost často se objevují i speciální solitéry, někdy dost nepochopitelného využití, jindy jde o zcela jasné bary.

Také je třeba zmínit velký zájem nábytkářů proniknout do exteriéru a vézt se na trendu propojení interiéru a exteriéru v letním období. To potvrzuje i prezentace přední italské značky Cassina, která představila novou kolekci outdoor.

Mezi novinky lze zařadit více strukturované, někdy až chlupaté potahové látky, které se používají hlavně na solitérní křesla. Z dálky potah působí jako „froté“, na dotyk je však jemný. Otázkou bude čistitelnost těchto textilií. Také se znovu používá čiré sklo – nejde však o sklo obyčejné, ale dekorativní. To je nejčastěji k vidění na stolech a stolcích nebo dělících příčkách.

Celkově lze shrnout přehlídku stejně jako roky předchozí za inspirativní, živou a zářivou. Bohužel srovnání s veletrhem Salone del Mobile v Miláně se letos konat nebude.