V minulém roce jsme realizovali rekonstrukci interiér bytu 2+1 ve starším bytovém domě v Praze 4.

Práce vyžadovaly citlivý přístup s ohledem ke stylu domu a původních zařízení, jako je parketová podlaha, špaletová okna, masivní lakované dveře apod..

Požadavkem majitele bylo zachovat oba pokoje a změnit dispozici chodby, koupelny, WC, a kuchyni zvětšit zrušením přilehlé komory.

 

Výhodou komory bylo špaletové okno poskytující dostatek světla, a tak to celé dávalo smysl. Při návrhu se nabízelo řešení kuchyně do tvaru U s kuchyňskou linkou pod oknem. Tím ale vznikl problém, protože výška plánované linky byla o 5cm výše než parapet okna. Protože nebylo možné zasáhnout do velikosti okna, přemýšleli jsme o jiných řešeních. Šlo o snížení celé kuchyňské linky, to ale majitel nechtěl. Druhým řešením bylo snížení linky pouze v místě okna, anebo přerušení linky a ponechání volného prostoru, což také u klienta neprošlo. Dalším nápadem bylo změnit způsob otvírání okenního křídla, tak že se rozdělí na dvě části horizontálně, spodní křídlo zůstane pevné a horní otvírací. Žádná z dalších nabízených variant nebyla schválena z různých praktických i jiných důvodů.


Trochu bezradní jsme se nakonec obrátili na výrobce špaletových oken. Ten navrhl téměř identické okno, jen se zvýšeným rámem a tím pádem se zvýšenou spodní hranou okenního křídla.

Cena za nové okno byla pro majitele přijatelná, takže bylo rozhodnuto! Spolu s výrobou a montáží byl problém vyřešen do měsíce.
Pracovní deska krásně dojíždí až k rámu okna, majitel při vaření vidí do zahrady a užívá si komfortu denního světla na pracovní ploše.

Poučení: vždy hledejte neobvyklá řešení, pracujte se specialisty a nevzdávejte to!