Tapety se používají v interiérech stovky let napříč různými kulturami.

V dřívějších dobách si je mohla dovolit jen malá část obyvatel, kteří měli dostatek prostředků, a tak si nechávali svá obydlí a sídla dekorovat, aby byla na obdiv všech.

Když přeskočíme používání tapet na zámcích a ve vilách a podíváme se do poloviny minulého století, tak najdeme tapetu jako levný dekorativní prvek, ke kterému má dokonce i dnes někdo odpor. Jsou to ti, kteří nevědí, jak vypadá tapeta dnešní doby!

Jaké tedy tapety dneška jsou?

Nebudeme zde rozebírat druhy materiálů, aktuální trendy, tradiční a netradiční vzory.

Na použití tapety se půjdeme podívat pohledem businessu interiérového designéra.

Na trhu najdeme velký výběr tapet, jejichž cena se pohybuje u těch levných od 100 – 150 Kč za roli až po exkluzivní tapety, kde cena za roli překračuje částku 2000 Kč s DPH.

Zajímavé je, že v posledních době se zvyšuje nárůst prodeje právě těchto finančně náročnějších tapet. A velký vliv na to mají interiéroví designéři a dekoratéři, kteří vybírají zajímavé a neokoukané vzory.

Zpět ale k našemu pohledu – přiznejme si, že cena za návrh interiéru činí často pouze část příjmů designéra. Druhou, a někdy i větší polovinu, tvoří provize z prodeje nebo zprostředkování prodeje, a to platí nejen u nábytku, ale i u tapet.

Jakou provizi dostane designér z několika rolí tapet za 135 Kč za roli? Nepořídí je klient náhodou na e-shopu za 115 Kč za roli?

V momentě, kdy sáhnete po luxusní tapetě, tak bude z výsledku nadšen nejen klient, ale i vy, protože dostanete zcela jistě lepší finanční ohodnocení. U luxusních tapet lze spolupracovat s přímými dodavateli, tím mít kontrolu nad dostupností tapety a zároveň na základě dlouhodobé spolupráce získat nejlepší možné velkoobchodní ceny.

Takové tapety nesoupeří na e-shopech, v akcích, ani slevách, a klient si je často může pořídit pouze na jednom místě. Navíc takové tapety si zaslouží profesionální instalaci, která dodá interiéru na dokonalosti.

Dalším zajímavým řešením je vybrání dekoru z fotobanky, nebo zapojení vlastní fantazie a navržení vlastního motivu, případně celé kolekce tapet. V těchto případech se k výrobě tapet používá digitální tisk.

Tato varianta má dvě výhody:

Za prvé 100% zaručuje, že tapeta bude vždy dostupná, tzn., že se nemusíte bát, zda se kolekce bude prodávat i v době realizace. Protože v momentě, kdy se vybraný vzor již neprodává, může být zmařený celý koncept interiéru. To se může při odložení plánované realizace o několik měsíců klidně stát.

Druhou výhodou je originalita a unikátnost celého projektu. Navíc vzor můžete nechat aplikovat i na jiné bytové doplňky.

V obou těchto případech, jak při použití exkluzivní tapety tak i digitálním tisku, je třeba se obrátit na odborníky. Těmi je bezesporu společnost Vavex 1990 s.r.o., která začala vyrábět exkluzivní tapety pod značkou Wll for a zároveň zastupuje i velké množství exklusivních výrobců tapet z celého světa. Tapety prodává a vyrábí již 30 let.
www.vavex.cz

Podívejte se krátké video – výběr z přednášky na on-line konferenci INTERIÉRY 2020 na téma „Odvrácená strana tapety“: