Ivana Linderová a Dagmar Zvoníčková se potkaly už během studií architektury na univerzitě v Brně, avšak jejich cesty se rozešly poté, co Dagmar odešla studovat do Velké Británie a Ivana do Belgie. Během svých studií měly dámy možnost načerpat inspiraci a získat zkušenosti z různých částí světa, od Vídně a Belgie po Hongkong či New York. Netrvalo dlouho a jejich cesty se znovu střetly po pár letech v Londýně, kde spolu před založením Studia Identity Design měly možnost spolupracovat v jednom z vyhlášených londýnských ateliérů. A pak už to byl jen krůček k založení Studia Identity Design, což je mladé kreativní studio v Londýně. Jejich přístup k architektuře kombinuje umění, materialitu a prostor. Každým projektem se snaží vytvořit novou a unikátní identitu místa, která odráží požadavky jejich klientů.

My jsme měli tu možnost zeptat se na tvorbu a podnikání v UK:

Jak dlouho působíte v Londýně a co vás vedlo k tomu, založit designové studio právě zde?

Ivana:

Ja tu žijem niečo vyše štyri roky. Londýn ma ako mesto vždy veľmi priťahoval a chcela som v ňom stráviť aspoň časť života. No musím priznať, že keď som sa sem presťahovala, ani ma nenapadlo, že za dva roky tu budeme spolu s Dagmar rozbiehať vlastný business. Tá myšlienka prišla po úspešnom dokončení niekoľkých projektov, ktoré sme s Dagmar v predošlom ateliéri spolu viedli, cítili sme, že sme na jednej vlne a že nám to spolu funguje. A tak sa zrodilo Studio ID.

Dagmar:

Já jsem se do Anglie vlastně dostala úplnou náhodou. Během mého studia v Brně jsem se totiž přihlásila na roční výměnný pobyt na Univerzitě v Brightonu a poté, co jsem v Anglii strávila rok, jsem si uvědomila ty možnosti, které Anglie nabízí, a rozhodla se tady proto zůstat. Hned po dokončení bakalářského titulu v Brightonu jsem se přestěhovala do Londýna, kde jsem si dokončila magisterský titul a společně s Ivanou později založila Studio Identity Design.

Jak je vůbec brán interiérový design a toto povolání v zahraničí (UK)?

Ivana:

Interiéroví dizajnéri v UK sú uznávaní a rešpektovaní jednak spoločnosťou no tiež ostatnými profesiami zúčastnenými na projekte. Na rozsiahlejších projektoch často spolupracujeme s väčšími architektonickými ateliérmi, ktoré riešia hlavne legálnu a stavebno-technickú časť projektu, my zastrešujeme dispozície, materiály, vnútorné vybavenie, špecifikácie a detaily interiérov. Pracujeme ako jeden team spolu s ďalšími profesiami, kozultantmi a klientom, kde každý člen má rovnako silné slovo.

Dagmar:

Přesně tak, já bych navíc řekla, že v Anglii se obecně na titul moc nehraje. Spousta mých anglických spolužáků, ač mají vystudovanou architekturu, skončila v úplně jiných oborech. No stejně tak znám i neskutečně nadané designéry, kteří design nikdy nestudovali. Řekla bych, že s interiérovým designem a vlastně kreativními obory obecně je to tak, že to v sobě buď máte nebo ne.

Celý článek najdete v tištěném magazínu 02/2019.