Možná vám tato spojení přijdou dosti šílená, možná si teď myslíte, že došlo k chybě textu a ani redaktor, ani korektor si nevšimli při tvorbě tohoto článku omylu. Ale nedošlo, je to vážně tak. Hovoříme zde o dvou zajímavých podlahovinách, jež se vymykají standardním charakteristikám.

První z nich je dřevěná, což uvítají milovníci přírodních materiálů. Jedná se o Par-ky – nejodolnější dřevěnou dýhovanou podlahu na trhu.

Základ tvoří velmi tvrdá HDF deska, na které je nalisovaná dřevěná dýha 0,6 mm vytvrzená tzv. DSI systémem (Double Sided Impregnation – oboustranná impregnace). Póry dřeva jsou zcela vyplněny lepidlem ze spodní strany a 8 vrstvami matného laku z horní strany do tvrdého kompaktního celku s nezvykle velkou odolností proti protlakům a nárazům. Tato ojedinělá technologie zpracování dřevěných podlah umožňuje zařadit Par-ky do zátěžové třídy komerční zátěže 31, které dosahují pouze vinyly a lamináty. Novinkou pro rok 2020 je posunutí úrovně zátěže až na 33 – maximální komerční zátěž. To se povedlo díky spolupráci s německým výrobcem laků Hesse.

Ekologicky orientované designéry i klienty bude určitě zajímat, že k výrobě 1 m2 dřevěného nášlapu tloušťky 0,6 mm krájením dýhy se spotřebuje až 10× méně dřeva ve srovnání s řezaným nášlapem 4 mm pro třívrstvé podlahy. Spotřebuje se desetina dřeva a cena podlah Par-ky je oproti klasickým třívrstvým podlahám výrazně nižší, přitom odolnost výrazně vyšší!

Za zmínku stojí také fakt, že díky malé tloušťce a nízkému tepelnému odporu je ideální volbou pro rekonstrukce a podlahové topení včetně elektrického. Tato podlahovina splňuje nejvyšší možnou emisní kategorii A+ a jako první evropský výrobce prošla úspěšně mezinárodními VOC testy, zejména BREEAM international a LEED v 4.

A jak je to s tím ekologickým vinylem?

Zde bychom rádi upozornili na typ Floorify, jenž splňuje nejvyšší ekologické standardy, tedy nejvyšší možnou emisní kategorii pro volné těkavé látky (VOC) A+. Kromě tohoto „nej“ má také nejpevnější vinylový zámek na trhu. Díky vysoké hustotě a tvrdosti jádra s přírodními minerálními komponenty Floorify® Rigid Core unese 1 m uzamčené lamely 900 kg v tahu. To je 4× více než u běžných LVT vinylů a 2× více než u kvalitních laminátů tloušťky 8 mm. Podlaha tak může být položena např. i přes původní dlažbu se spárami, podklad nemusí být pečlivě (a draze) stěrkován. Je ideální volbou na podlahové topení, což bylo testováno u výrobce elektrických topných fólií dlouhodobě až na 60 °C, také snáší bez problémů horké slunce v zimních zahradách. Pokládka této krytiny je možná v celém podlaží plovoucím způsobem bez přerušení dilatacemi až do plochy 20 × 20 = 400 m2. Má neobvyklou odolnost proti nárazům, skvrnám, zejména lihovým fixům. Poslední „nej“, které nás v redakci ohromilo, je světové prvenství „Ultimate Plank Variation“ (technologie taktového lisování). Díky tomu se podlahovina skládá z 16 unikátních lamel, které vylepšují autentičnost plochy podlahy. Tato technologie byla na trh uvedena teprve v letošním roce.

Dodavatelem těchto podlahových krytin je společnost Parket koncept s. r. o.

www.parketkoncept.cz