Představte si, že někdo ráno zazvoní u dveří. Jdete otevřít, za dveřmi stojí slečna s brašnou přes rameno a s videostativem v ruce a ptá se, kde máte kuchyň. Pozvete ji dál, ona si v kuchyni polepí čísly všechna dvířka a čela zásuvek, zapíše do formuláře a do rohu postaví stativ s videokamerou. Požádá vás, ať se pustíte do přípravy snídaně, vaření oběda a pak i večeře. A celou dobu sleduje, jak se po kuchyni pohybujete, jaké skříňky otvíráte, co odkud vyndáváte, co kam ukládáte, jak často pouštíte vodu, vyhazujete odpadky, ukládáte věci do myčky a tak dále.
A takhle vás sleduje celý den, včetně závěrečného úklidu a vyndání nádobí z myčky. Vše si pečlivě poznamenává, doptává se, zjišťuje vaše potřeby. Ne, nebojte se, není to přepadení ani pokus o stalking, je to předem domluvená návštěva pracovnice oddělení výzkumu potřeb firmy Blum u uživatele kuchyně.
Všechno to začalo v roce 1997, kdy jsme si nechali udělat od Ekotrofologického institutu výzkum spokojenosti uživatelů s novými kuchyněmi. Z výsledků vyplynulo, že 66 % uživatelů se potýká s nedostatkem úložného prostoru. Začali jsme se tedy úložným prostorem v kuchyních zabývat. V roce 2000 vznikl první plánovač úložného prostoru, o rok později vzniklo speciální oddělení, které se začalo zabývat výzkumem potřeb uživatelů. Zjišťovali jsme, kolik věcí je v kuchyni potřeba a jak je co nejlépe uložit. To znamená nejen jak zajistit dostatek místa, ale i naplánovat uložení věcí tak, aby byly vždy po ruce tam, kde je využíváte, a aby byly snadno přístupné. Zajímalo nás, jak kuchyně fungují, jak je jejich uživatelé používají. Začali jsme se zabývat ergonomií kuchyní a také tím, co všechno ovlivňuje snadnou práci v nich. Zjišťovali jsme také to, jak ovlivňuje používání kuchyní stárnutí uživatelů v průběhu životnosti kuchyně.
Na základě všech získaných zkušeností vznikaly speciální řešení kuchyňských skříněk, které poskytují maximální prostor a komfort při používání.
Všechny poznatky také využíváme při vývoji našich výrobků. Stejně tak je uplatňujeme v našich showroomech v rámci služby Kuchyň na zkoušku, při níž pomáháme lidem naplánovat jejich budoucí kuchyň tak, aby co nejvíce splňovala jejich požadavky a přání, ale také aby vyhovovala jejich potřebám.
Pozorování při práci v kuchyních nám pomáhá porozumět potřebám a požadavkům uživatelů.
Od roku 2000 se uskutečnilo téměř 550 návštěv v kuchyních ve 29 zemích po celém světě. Zajímá nás totiž, jak fungují kuchyně na všech kontinentech.
Pro zjištění, jaký vliv má na používání kuchyně omezení způsobené přibývajícím věkem, používáme speciální oblek AGE EXPLORER®.
Ten simuluje o zhruba 20 let vyšší věk, což je doba, o kterou uživatel zestárne na konci životnosti kuchyně.
Nejen kuchyň, ale také ostatní nábytek by měl splňovat požadavky na dostatek úložného prostoru a na pohodlný přístup k uloženým věcem.