Digitální tisk umožnil dekorování nejrůznějších materiálů v malých objemech za přijatelnou cenu. Nyní přišlo několik technologických vylepšení, která mohou významně zvýšit zájem o tento způsob individualizace interiéru.

Obecně platí, že digitální technologie potiskne jednotku plochy za stejnou cenu a nezáleží na počtu opakování. U analogových technologií, které vyžadují výrobu tiskové formy, cena tisku s počtem opakování klesá. Je to logické, protože cena tiskové formy (ofsetové desky, gumové štočky, síta) se „rozpouští“ v počtu výtisků a náklady na samotný tisk bývají mnohem nižší než u digitálních strojů.

Vraťme se ale k inovacím.

Latex na desky

Technologie HP Latex, která využívá ekologické inkousty na bázi vody, není žádnou novinkou. Je na trhu již 10 let a za tu dobu umožnila vzkvétat digitální produkci tapet nebo průmyslově vyrábět přitažlivá stínítka na lampy a různé textilní dekorace.

Loňský rok se stal pro latexový tisk, a tím i pro spotřebitelský trh, velmi důležitým. Na trh byly uvedeny první tiskárny schopné potiskovat přímo deskové materiály. Poprvé se také objevila i latexová bílá barva.

Kreativita s bílou

Bílá barva s vysokou opacitou, která ve srovnání s UV bílými inkousty vytváří výrazně tenčí vrstvu, umožňuje zachovat strukturu povrchu potištěného materiálu. Tisky si zachovávají vzhled původního materiálu. Můžete tak kupříkladu využít metalického efektu hliníkových desek.

Gamut* a jednotná barevnost

Důležitý je mnohem širší barevný gamut, který latexová technologie nabízí ve srovnání s UV tiskem. Skutečnost, že na jednom stroji zvládnete všechny potřebné aplikace, zajišťuje stejnou barevnost motivu na nejrůznějších podkladech. Bílá barva, která má na trhu výjimečné vlastnosti (opacita, bělost), posouvá hranice možného mnohem dál. Pro uživatele je velmi pohodlné, že nemusí u náročných projektů řešit vhodnost inkoustů, případně měnit ve stroji typ inkoustu.

Trh si žádá udržitelnost, a i v této oblasti je technologie HP Latex tím nejlepším řešením. Tisky můžete směle použít v interiérech, kde se sdružují děti, v nemocnicích i prodejnách potravin.

Není Greenguard jako Greenguard

Certifikace nízkých emisí dle standardů Greenguard není pro tvůrce interiérů neznámá z oblastí, jako je nábytek či podlahové krytiny. Tato certifikace se vykonává i pro digitální velkoplošné tisky. Spotřebitel má tendenci spokojit se s přítomností samotného loga a málokdy si přečte podmínky certifikace. Pro UV tisky lze samozřejmě také získat certifikaci, ale zpravidla bývá omezená na potištěnou plochu a dobu pobytu. U latexových tisků je to mnohem větší rozsah. Zatímco pro UV tisk může být ve školní třídě kupříkladu 1 m2 velkoplošné dekorace, tak latexovými inkousty potištěné tapety mohou být na všech zdech dětského oddělení nemocnice.

Pigmentové inkousty

Textilní dekorace jako závěsy nebo ložní prádlo či potahy na čalouněný nábytek jsou kromě módních oděvů nejrychleji rostoucím odvětvím digitálního potisku textilu. Bylo však velmi náročné potiskovat přírodní materiály, jako je bavlna či len. Tyto látky si vyžadovaly složitou přípravu i následnou fixaci.

Před časem se objevily na trhu inkousty, které lze aplikovat přímo na textil a i bez následující fixace zvládnou několik pracích cyklů. To otevřelo dveře dalšímu masovému uplatnění digitálního tisku v textilním průmyslu.

*dosažitelná oblast barev v určitém barevném prostoru