Nových směrů v oblasti tapet není tolik, jak jsme byli zvyklí v dřívějších obdobích. Změny a vývoj jsou v této oblasti nyní pozvoln é a dost často se mění jen výraz, detaily a celkové pojetí zůstává stejné. Hovoříme tu například o motivech džungle, tedy hlavně listů, rostlin a zvířat. Na to navazují vzory „botanical “, tedy motivy jakýchkoli rostlin, nejen těch z džungle, a samozřejmě motivy květin v jakékoli podobě. Tyto motivy doslova kralují již několikátou sezónu a nehodlají se trůnu vzdát.

To ale neznamená, že žádné novinky a trendy v oblasti tapet nejsou. Je jich celkem dost, jen nejsou tak dominantní, jak ty výše uvedené. První z nich jsou obrazové nebo také scénické tapety, které dokáž ou prostor opticky zvětšit. Většinou se jedná o pohledy do krajiny, výhledy, přírodní motivy apod., které vytvář ejí dojem horizontu. Ten právě dokáže při správném použití prostor opticky zvětšit a dodat mu hloubku. Takový typ tapet se nejčastěji používá na jednu stěnu interiéru, ale není to dogma. Pracovat s nimi lze různým způsobem.

Dalším novým trendem, který lze na stěnách vidět, jsou pruhy. Může jít jak o klasické pruhy různých šířek a barev, tak o pruhy, kde se objevují různé imitace materiálů nebo 3D efekt, který vypadá snad nejlépe. Pomocí těchto relativně jednoduchých vzorů lze dosáhnout nebývalého prostorového efektu. Jde s nimi kouzlit a opticky klamat uživatele. Vhodné je to například tam, kde jsou nízké stropy, velmi malé místnosti nebo špatné světelné podmínky. Lze s nimi také maskovat speciální prvky, jako jsou rohy, výklenky atd.

Na rovné pruhy navazují vlny, tzv. wavy stripes, jež dodávají do prostoru pohyb a dynamiku. Jsou vizuálně zajímavější než striktně rovné pruhy a podle jejich velkosti a barevnosti jsou výrazné či jen velmi decentní.

Další trendový motiv má k vlnám blízko a velmi navazuje na velký trend zaoblených prvků i detailů, který se masivně objevoval loni na Salone del Mobile. Jedná se o motiv oblouků, kruhů nebo kruhových výsečí, případně grafik plných těchto motivů. Tento motiv najdeme na obrazových tapetách, které můžete navrhnout i sami a nechat je digitálně vytisknout nebo zvolit z řady klasických rolových tapet. V současné době je jich na výběr velká škála ve všech možných barevnostech.

Teď se trochu odpoutáme od samotných vzorů a zaměříme se na barevnost tapet a atmosféru, kterou vyvolávají. Hovořit totiž budeme o tzv. dopamin dressing nebo též dopamin designu. Dopamin je chemická látka v našem mozku, která je často označována jako hormon štěstí. A takový účinek by měly tyto tapety mít! Hlavní heslo zní: „Pryč s bílými stěnami a nevýraznými vzory“. Vše bude barevné, do prostoru se dostává veselá nálada a osobitost. Je to koncentrovaná radost ze života.

Barevné tapety přicházejí v mnoha různých vzorech a provedeních. Mohou mít abstraktní vzory, květinové vzory, geometrické tvary, nebo to mohou být dokonce i fotografie. Vhodné jsou tam, kde chcete upoutat pozornost a vzbudit dobrou náladu. Je to jasná reakce na pandemii covidu a očekávání větší obliby výrazných barev a jejich kombinací.

Ve výčtu trendových motivů je třeba zmínit i jemné barevné přechody, tzv. ombré, nebo různé malířské metody, kde se barvy prolínají, jako je například akvarel. Tyto motivy se před pár lety lehce objevily na scéně a nyní se znovu vracejí. Malířské provedení navozuje dojem originality a osobitosti, digitálně vytvořený přechod barev zase virtuální prostředí či sci-fi nádech.

Takové motivy jsou k dispozici v široké škále barev, od jemných pastelových přechodů až po výrazné kontrasty ve výrazných barvách, jako je červená, oranžová nebo žlutá.

Tyto vzory fungují obzvláště dobře v místnostech s malým množstvím přirozeného světla, protože mohou pomoci vytvořit iluzi hloubky a rozměru. Lze je také použít k vizuálnímu rozšíření místnosti nebo k vytvoření určité nálady.

Od jemných vzorů se nyní dostáváme k pravému opaku a tím jsou „crazy bold patterns“ – vzory s výraznou grafikou. Nejčastěji se jedná o geometrické motivy s extrémně výrazným obrysem v černém provedení. Nemusí jít jen o rolový – stále se opakující vzor, ale také o obrazový motiv přes celou stěnu. Co se týče barevnosti, většinou není tak výrazná, aby vynikla samotná obrysová linka.

Posledním bodem, který ve výčtu top tapetových vzorů zmíníme, je nestárnoucí kombinace black/white – černá a bílá. Tu lze vidět na mnoha novinkách, ať v podobě obrazové tapety s rostlinným motivem, nebo jako čisté umělecky pojaté grafiky. Je to jasný protipól dopaminovému designu, i když je třeba dodat, že i tento motiv je dost výrazný.

Co dodat závěrem? Trendů a novinek je velká škála, stejně jako potřeb klientů a jejich prostorů. Tapety jsou stále oblíbenější a o tom svědčí i jejich netradiční použití například na stropy.

O tom se však dočtete v dalším článku.

Foto: archiv uvedených značek