Pravidelně každý rok jsme vám přinášeli novinky z oblasti keramických obkladů z veletrhu Cersaie, jenž se konal v italské Boloni. Minulý rok byla akce zrušena a my vás místo reportáže o novinkách vezmeme na pomyslnou prohlídku muzea s největší sbírkou keramiky na světě – do Faenzy, do „MIC“, které leží od Boloni v podstatě kousek. Sbírka byla založena již v roce 1908 a v současné době uchovává asi 60 000 keramických děl, z nichž je vystaveno na ploše cca 10 000 m2 6 000 exponátů.

Expozice je rozdělena na mnoho sekcí. Začíná nejdříve ukázkami výroby keramiky napříč stoletími a také prezentací technologických postupů, a to od jednotlivých fází výroby až po různorodé dekorativní techniky. Pak následují sbírky z Číny, Japonska a jihovýchodní Asie, na které navazuje expozice s předkolumbovskými výrobky, exponáty z řecké a etruské epochy. Nechybí ani sekce exponátů z islámských zemí a samozřejmě díla z Evropy. V přízemí se nachází evropská sbírka z období od 16. do 20. století a také zde najdeme zajímavé oddělení s keramickými sochami z 20. století. Není se tedy co divit, že toto muzeum najdeme i na seznamu UNESCO.

V prvním patře si lze prohlédnout opravdu rozsáhlé sbírky ze středověku, baroka, renesance i z období od 17. do 19. století a jistě vás zaujme i expozice italské keramiky z 20. století.

Obklady & dlažby

Při naší prohlídce jsme se také zaměřili na keramické obklady a dlažby, kterých je v muzeu k vidění nesčetně. Jednotlivé exponáty jsou seřazené jak časově, tak i místně a díky tomu si uděláte představu o vývoji technik i dekorů a také o vlivech Západu a Východu. A kromě uvědomění si těchto vlivů je to i skvělá inspirace pro současné interiéry – z pohledu grafického designu i kombinací jednotlivých barev.

Výběr exponátů napříč kontinenty, které nás při prohlídce zaujaly

A tak bychom mohli pokračovat dál a dál – prohlídka není ani na jednu, ani na dvě hodiny. Na toto muzeum si vyčleňte víc. A pro koho je keramika vášeň, nebudou stačit ani hodiny tři.

A jedna perlička na závěr – a tou jsou toalety pro návštěvníky. I ty byly zařízené stylově – ti Italové mě prostě baví!