Ostařené povrchy jsou stále populární a možná ještě více než kdykoli dříve. Objevují se nejen na materiálech jako je keramika, laminát, tapety, ale také na nábytku a interiérových doplňcích. Na trhu jsme našli jednu novinku v podobě spreje, která je přímo na tento vzhled „vintage“ určena a lze ji aplikovat na hotové výrobky. Můžeme tak re-designovat starší doplňky nebo i solitérní nábytek.

Jedná se o Chalk Paint Spey na bázi vody, jež vytváří ultra matný povrch se sametovým vzhledem. Lze použít na různé typy materiálů od dřeva, skla, plastu přes plátno, karton a železo až po pěnový polystyren. Jeho velká výhoda spočívá v tom, že jen nejen rychleschnoucí (na dotek 20 minut, celkem 1 hodina), ale má i maximální krytí. K dosažení hladkého povrchu se doporučuje aplikovat několik tenkých vrstev, přičemž je možná i cesta „mokré do mokrého“ (nástřik cca po 5 minutách) a následně se nechá zaschnout. Požadovaný „vintage“ styl pak docílíte různými metodami. Velkou předností je zdravotní nezávadnost, snadná práce a možnost řady využití.

Možností vytvořit ostařený efekt je několik:

1.
Po přestříkání vrstvy necháme 5 minut uschnout, vrstvy mohou mít různé barvy, poslední vrstvu necháme uschnout 20 minut. Pak již stačí povrch jemně přebrousit smirkovým papírem a vintage styl je hotov.

2.
Ještě před zaschnutím poslední vrstvy je třeba setřít finální vrstvu prsty nebo dlaní v oblastech, kde chcete dosáhnout efektu opotřebení (např. na hranách nebo reliéfech).

3.
Zde lze použít několik barev najednou, tzn. převážnou část předmětu postříkáme jednou barvou, detaily, hrany atd. jiným odstínem. Vše pak hadříkem nebo rukou rozetřeme.

4.
Na oblasti, které chcete chránit před nástřikem, aplikujeme klasický nábytkový vosk. Poté nastříkáme sprej v tenké vrstvě a nechte 20 minut zaschnout. Pak již stačí barvu setřít – kde byl vosk, barva nepřilnula.

5.
Čerstvě nastříkané povrchy lze vymývat štětcem, houbičkou nebo hadříkem. Kombinovat je možné různé barvy.

Techniky lze kombinovat nebo i zkoušet nové, pro kreativce a milovníky vintage skvělý nástroj!

Další novinkou, která nás oslovila, je ucelený systém pro dekoraci zdí i jiných předmětů. Ten se skládá z MagnetPlaster – magnetické omítky. Tato omítka s hladkou povrchovou úpravou obsahuje navíc železný prášek, a tak je stěna po aplikaci velmi magnetická (má více magnetické síly než 3 vrstvy jiné magnetické barvy). Lze ji přetřít běžným omyvatelným nátěrem nebo přetapetovat.

 

Do kolekce můžeme zařadit i magnetický nátěr Magnetpaint, jež je možné použít nejen na stěny, ale i na dveře a další prvky v interiéru.

Za zmínku stojí i SketchPaint – jednoduše řečeno popisovatelný nátěr. Jedná se o revoluční jedno-komponentní barvu, s jejíž pomocí vytvoříme popisovatelnou plochu „whiteboard“. Díky speciálnímu složení je výsledný povrch po vytvrzení výrazně hladší než u všech ostatních dvoukomponentních barev.

Posledním tipem na speciální nátěry je BlackboardPaint – tabulová barva, jež lze použít na jakýkoli podklad. Dodává se nejen v černém odstínu, ale také růžová, limetková, modrá, červená, šedá a klasická tmavě zelená.

www.spektros.cz