Když příroda, tak opravdová.

První zmínky o přírodních vláknech pocház ejí ještě z dávné doby před naším letopočtem. Na trhu vládla bezkonkurenčně, až do poválečného rozvoje, kdy je pomalu začala nahrazovat vlákna viskózová a postupem času také syntetická.

I přes nižší cenu a rychlejší produkci syntetických vláken si příroda naštěstí nějaké zastoupení zachovala. Není divu, jelikož vlákna rostlinná a živočišná mají určité vlastnosti, které chemie těžko dohání.

Asi nejznámější přírodní vlákno je bavlna. Její produkce je však environmentálně náročná. Na 1 kg bavlny připadá cca 20 000 litrů pitné vody a 0,5 kg pesticidů. Na jedny bavlněné rifle je spotřebováno 11 tisíc litrů pitné vody. Z hlediska udržitelnosti je tedy pro Česko bavlna tak trochu slepou uličkou. Kudy se tedy vydat?

Kopřiva a len

Vlákna, která jsou svojí strukturou velice podobná. Obě rostliny u nás běžně rostou a jejich údržba není pro životní prostředí náročná. Suroviny poskytují výborné uživatelské vlastnosti. Mají dobré přirozené termoregulační účinky a matracovina z nich vás v zimě zahřeje a v létě příjemně zchladí. Vynikají také svým omakem, přírodním vzhledem, pevností a možností prát až na 90 stupňů.

Co musíme zdůraznit? Za matraci z kopřivových vláken dostala společnost Boyteks hlavní ocenění Interzum award – High product quality.

Když syntetika, tak udržitelná

Téma udržitelnosti a recyklace mává světem a postupně zasahuje všechny oblasti světové produkce.V rámci veletrhu Interzum byla jako jedna z novinek představena polyesterová látka s názvem R-Turn.

Polyesterová vlákna, hojně využívaná v moderním textilním průmyslu, se v přírodě rozkládají až 450 let. To znamená, že kdyby Shakespeare spal na běžné matraci z dnešní doby, našli bychom ji rozloženou teprve nedávno. Stejně jako ostatní plasty jsou tak polyesterová vlákna velice neudržitelná.

Látka R-Turn se vyrábí z modifi kovaných PES vláken. Ta byla vyvinuta tureckou společností Boyteks v rámci jejich programu pro udržitelnost. Díky speciálním organickým aditivům ve struktuře vlákna se látka v přírodě rozkládá až o 90 % rychleji. U matracové látky R-Turn tak v kontaktu s přírodou dojde k poměrně rychlému rozkladu polymerních řetězců a v důsledku toho pomáhá eliminovat znečištění životního prostředí.

Stejně jako mnohé i vás možná napadne otázka – nerozloží se matrace přímo pode mnou? Samozřejmě že nikoliv. Proces rozkladu není tak rychlý, aby k němu došlo během využívání matrace. Navíc k jeho nastartování dojde až v kontaktu s půdou.

Když inovace, tak MEDCOVER

Inovativními koncepty teď trh jenom víří. V rámci tématu udržitelnosti, o kterém jsme se dosud bavili, je důležité umět rozlišit inovace přínosné a inovace, které jsou z 90 % marketing (greenwashing) a samotný produkt tvoří zanedbatelných 10 %.

Funkce, jež se nazývá inovativní, by měla přinášet prokazatelné zlepšení. Měla by pak odpovídat produktu, na který bude použita. Například matracový chránič s vypratelnou úpravou Aloe Vera udržitelný není. Pětkrát převlečete postel a úprava, za kterou jste několik stovek připlatili, je pryč.

Pod značkou MEDCOVER jsou zařazeny čtyři koncepty, které prokazatelně zlepšují kvalitu spánku, a každý z nich napravuje jiný ze spánkových problémů, které nás v dnešní době zasahují.

Například dlouhé usínání, příliš lehký spánek rušený nočním buzením a ranní ospalost mohou postupně odejít při použití matracového chrániče Magnerest. Ten k odstranění těchto problémů využívá magnetická pole, která člověka přímo ovlivňují.

Matracový chránič Cooler je vhodný pro horkokrevné spáče. Jeho speciální struktura odvádí teplo pryč od těla a v létě tak výrazně chladí.

Funkce jsou permanentní – to znamená, že i když chránič vyperete třeba padesátkrát, stále bude fungovat. A navíc, jsou šité v Česku! O dalších inovativních konceptech se dozvíte na webových stránkách.

www.medcover.cz
Foto: archiv firmy