Interiérový designér není jen kreativec, obsáhnout musí často řadu profesí. V některé je silnější, tam, kde si není jist, musí hledat dalšího specialistu. Mezi takové oblasti patří často řešení osvětlení, což je více technická než kreativní záležitost a dělají se zde zbytečné přešlapy. Jaké to jsou? Na to jsme se zeptali specialisty pana Radka Motyky ze společnosti Aulix.
Jaká je zásadní chyba obecně při výběru svítidel?
Často jsou chybně vybírána svítidla nejdříve podle designu a pak se zjistí, že vlastně moc nesvítí. Primárně si tedy musíme vybírat svítidla podle toho, jak svítí /podle funkčnosti/, pak teprve design. To je základ a přes to by neměl jet vlak.
Jak je tomu u předsíně, prvního místa bytu, kam vstoupíme?
Zde mě napadá jeden častý nešvar a to není jen u předsíně, ale platí obecně. Zapomíná se skloubit osvětlení s nábytkem, například nejde kvůli velkému (širokému) svítidlu otevřít horní skříňka nebo dveře šatní skříně či okno.
A kde se dělají nejčastější chyby?
Nejvíce problémů vzniká při řešení koupelny. Zapomíná se na sprchový kout, je dobré jej osvítit, k tomu jsou určená svítidla s IP 68 (ochrana proti vodě). Dále je třeba si uvědomit, že koupelna je nejen místo relaxační (použít tedy některá svítidla s teplou barvou – teplota chromatičnosti 2700K – 3000K), tak pracovní (holení, líčení – použít svítidla s teplotou chromatičnosti 4000K – 6500K, s vysokým indexem podání barev (RA), aby světlo nezkreslovalo, a aby v zrcadle byla zobrazena skutečnost, skutečné barvy).
Druhým místem s častými chybami je kuchyně, kde jsou světla špatně nasměrovaná, takže svítí do prostoru v uličce a ne na pracovní desku. Pracující v kuchyni si tedy stíní. V jídelně je třeba vybrat osvětlení podle jídelního stolu, aby pak nebyl nepoměr a celek nepůsobil komicky, například drobné svítidlo nad velkým jídelním stolem a naopak.
Jak je tomu u obývacích pokojů – i zde se dělají chyby?
Bohužel ano! Zde se může se světlem opravdu dobře pracovat, což se často nestává a v obývacím pokoji je umístěné jen jedno centrální svítidlo. Toto místo je pomyslné srdce domu, ve kterém se tráví nejvíce času a je třeba připravit různé atmosféry. Právě použitím různých typů osvětlení, kombinace přímé / nepřímé, více lokálních svítidel (nástěnná, stojací lampy, lampičky na komody, LED pásky za TV, osvětlení nik apod.) se dá atmosféra skvěle vytvořit a dobře nastavovat. To je třeba řešit hned v projektu, aby byly udělané vývody.
Napadá vás ještě něco, na co by si měli designéři dát pozor?
Rád bych ještě zmínil dětské pokoje. Sem se obvykle dá jen obyčejné svítidlo, ale dětský pokoj je zapotřebí nasvítit perfektně, aby dítě mělo dostatek světla na hraní například na zemi se stavebnicí. Dále existují stropní svítidla s funkcí nočního světla, kdy svítidlo svítí „jen trochu“, aby se dítě v noci nebálo. A to bych upřednostnil před svítidlem, které má dětský design, ale nic víc. Jako poslední bych rád upozornil na venkovní svítidla, na ně se zapomíná a nebo se vyberou nevhodná, které oslňují.
Děkujeme za rozhovor!