Především ve veřejných budovách, jako jsou hotely, školy, koncertní síně, společenské sály apod., je kladen velký důraz nejenom na design, ale také na funkčnost použitých materiálů s ohledem na jejich nehořlavost, a tím pádem požární bezpečnost.

Při spojení těchto dvou aspektů (design a nehořlavost) a spojení výrobců nehořlavých stavebních materiálů s architekty, designéry a stavebními firmami lze hovořit o oblasti, kterou můžeme nazvat „nehořlavý design“.

Jedním z představitelů nehořlavého designu jsou nehořlavé desky vyráběné z vermikulitu od společnosti Grena, a. s..

Co je vermikulit?

Vermikulit je minerál, který se těží v povrchových dolech a patří do skupiny šupinkovitých silikátů. Má schopnost se během zahřívání mnohokrát rozpínat. Tato schopnost je známá pod pojmem exfoliace.

Jelikož jde o přírodní materiál, je vermikulit klasifikován jako 100% zdravotně nezávadný. Jeho dalšími hlavními vlastnostmi je nehořlavost a vynikající izolační schopnosti, což jsou vlastnosti využívané pro výrobu vermikulitových desek, které vznikají spojením s anorganickými přísadami a pojivy. Následným lisováním těchto směsí vznikají nehořlavé desky, které lze jednoduše opracovávat běžnými dřevoobráběcími nástroji.

Tyto desky jsou certifikovány a zařazeny do třídy reakce na oheň dle ČSN EN 13501-1+A1 (s vyzkoušenou povrchovou úpravou A2 – s1, d0), tedy nehořlavé.

Nejenom funkční, ale i designový

Máme tu surové desky, co teď ale s nimi? Nevypadají nic moc. Pojďme je tedy obléct. A jak?

Desky z vermikulitu jsou dodávány v různých povrchových úpravách a dekorech dýhy, CPL nebo HPL fólií atd. Záleží jen na přání zákazníka, respektive i na požadavcích požární zprávy (PBŘ – požární bezpečností řešení).

Využít lze i technologii digitálního potisku, která nabízí nevídané designové možnosti zušlechtění povrchu vermikulitových desek potažených např. fólií a jejich využití v interiéru. Aby byla zachována zdravotní nezávadnost desek, je pro potisk využíván ekologický a zdravotně nezávadný UV inkoust, který je odolný proti vyblednutí.

Nechybí ani možnost ohranění (HPL, ABS, dýha) či úpravy, jako je postforming. Zajímavé designové prvky tvoří různé typy perforace vhodné pro „panelové použití“.

Vermikulitové desky jsou ideální především jako obklady únikových cest a shromažďovacích prostor. Vzhledem ke zvyšujícím se požadavkům na požární bezpečnost je najdete např. ve vysokoškolských posluchárnách, tělocvičnách, recepcích hotelů, kulturních domech apod.

Zvýšené požadavky na akustické vlastnosti ve spojení s nehořlavostí

Nevíte si rady se splněním požadavku nejenom na nehořlavost, ale i na akustické vlastnosti? I zde se řešení skrývá ve vermikulitových deskách, které tvoří jádro akustických panelů.

Společnost Grena, a. s., dodává akustické obklady pro různá řešení koncertních sálů, nahrávacích studií, divadel, kin apod. Tyto akustické obklady zvuk účinně pohlcují, odrážejí nebo rozptylují, čímž je dosaženo požadované akustické kvality prostorů.

Obklady jsou kombinovány z jednotlivých akustických prvků a materiálů, které v navržených sestavách tvoří vlastní interiérové obložení místnosti. Jádro tvoří nehořlavá vermikulitová deska, a proto jsou tyto obklady vhodné pro prostory s velkou koncentrací lidí, kde je kladen důraz na požární bezpečnost.

I zde lze barevnost a druh materiálu obkladu vybrat z velkého množství povrchů (CPL, HPL, dýha, fólie apod.). Stejně tak je široká i možnost perforace od větších drážek po zcela mikro, ve kterých má prvenství společnost Grena, a. s. Ta je totiž prvním výrobcem akustické mikroperforace na nehořlavé desce v ČR.

Spolupráce společnosti Grena s řadou architektů a designérů přinesla do oblasti nehořlavého designu řadu zajímavého a díky zkušeným technologům a konstruktérům z firmy Grena také funkčního. Vytvořit něco funkčního a krásného je vždy výzvou. A pokud jde o interiéry, je pro společnost Grena tato výzva, vzhledem k její vazbě také na nábytkářský průmysl, velmi lákavá.