Nová barevnice NCS pro rok 2024 přináší zajímavé odstíny. Prezentována byla kreativním ředitelem NCS Colour Karlem Johanem Bertilssonem slovy: „Barva představuje vášeň a je tvůrcem pohody. Někdy i ten nejmenší rozdíl v odstínu způsobí obrovský dopad.“. Také dodal, že jednobarevnost je v podstatě pro oči škodlivá.

V posledních letech se NCS vydalo jasnou a veselou cestou. Přírodní a tlumené odstíny vybírali do trendových palet jen ojediněle. Letošní čtyři kategorie trendů (Cocooning, Passages, ReGenesis a Kidultz) se opravdu zaměřovaly na pestrost a byly jakýmisi akcelerátory rozmarů a dobré nálady. Tento trend pravděpodobně v nadcházejícím období nevymizí, nicméně podle odborníků z NCS budeme v roce 2024 svědky náhlé potřeby návratu k přírodě. Hovoří se o tzv. biofilii 2.0, která je samozřejmě posilována naléhavostí boje proti změně klimatu.

Příští rok bude tedy rokem akcí. A tak na scénu vstoupí červené odstíny, které představují témata, jako je láska, vášeň, stop a štěstí. Stále více se také budou používat tmavé barvy, které jsou vnímány jako elegantní, luxusní a silné po stránce výrazu.

Jaké jsou tedy 4 trendy palety NCS Colours?

Podívejte se na další stránky.

Young Folk

Paleta Young Folk je plná odvážných a radostných odstínů od růžové, nazelenalé žluté po zelenou, díky nimž působí mladistvě a vesele. Tyto chromatické barvy jsou vyváženy uklidňujícími pastelovými odstíny. Bílá je zde nezbytná pro vyvážení celé palety barev. Celkově kombinace působí velice pozitivně, rozhodně ne staticky a nudně.

Barvy jsou důležité, protože vytvářejí různé nálady. Proto odborníci na barvy NCS pojmenovali první trend „Young Folk“. Má za cíl představovat čisté štěstí a radost, kterou všichni chceme cítit.

Tyto barvy vibrují a předávají radost bez ohledu na naši národnost nebo generaci. Tento trend je navíc celosvětový a lze jej vidět v různých odvětvích, jako je móda, automobilový průmysl, architektura atd. Trend „Young Folk“ představuje vše, co chceme cítit a co nás dělá šťastnými.

Wood Kick

Tento název odkazuje na přirozené, syrové barvy, které lze nalézt v přírodě a díky nimž se cítíme v harmonii se světem kolem nás. Tyto barvy se přirozeně vyskytují nad zemí, v zemi i pod ní, nám dávají potřebný pocit, že jsme na správném místě. Tento pocit správnosti je charakterizován nádechem teplejší, přirozeně šťastné barvy a naplňuje nás energií, kterou potřebujeme. Je to projev uvědomělého udržitelného života, kde není místo pro uměle přibarvené věci. Používáme pouze přirozenou barvu materiálu.

Wood kick je trendem představujícím útěk z metaverse, který od pandemie graduje. Snaží se odložit hnutí umělé inteligence a hledá návrat k přírodě a našim nejskutečnějším vjemům a pocitům, návrat k základům.

Obsahuje lomenou oranžovou, dva temnější odstíny, dva světlé neutrály a čistý odstín modré, představující průhlednou vodu. Jsou to hlavně nízkochromatické barvy, které usnadňují kombinaci modrého chladného nádechu a tmavých i světlých přírodních odstínů.

Heart / Stop

Tento trend představuje zastavení všeho špatného a přijetí všeho dobrého v našich životech skrze následování červené barvy jako té hlavní. Používá se čistě červená, která není kontaminována jinými barvami, není znečištěná žádnými jinými odstíny, není namodralá ani nažloutlá. Čisté červené barvy jsou důležité, protože vyjadřují pocity přitažlivosti, vášně a akce. Paleta je doplněná načervenalou modrou, která poskytuje pocit bezpečí a sebevědomí, a šedými a hnědými odstíny, které ji harmonizují a evokují beton a dřevo.

Proč právě červená? V této době je mnoho věcí špatně. Rádi bychom změnili jejich kurz. Rádi bychom je zastavili. Jaká jiná barva evokuje stopku? Červená. Navíc také představuje lásku a naději. Červenou tedy potřebujeme, když chceme, aby se věci děly, i když chceme, aby se události zastavily.

Tato trendová paleta nebude aktuální pouze pro rok 2024, ale předpokládá se její obliba i v dalších letech.

Star Gazer

Při pohledu do roku 2024 vidí specialisté na barvy významný posun v myšlení lidí. Jde o hledání energie a inspirace, jak unikat realitě. Proto je tento trend o nalezení sebe sama, úniku z reality a přijetí psychedelické cesty našich emocí.

V tomto čtvrtém trendu vynikají výrazné barvy, které odrážejí mystiku, spiritualitu a luxus. Dominují zde tři fialové odstíny. Tato barva má v trendu Star Gazer ústřední místo, protože vždy byla barvou související s bohatstvím. Historicky byla fialová barvou, kterou si mohli dovolit pouze bohatí, a pojí se s luxusem a mocí. Nechybí zde dále zlatá, jež evokuje eleganci a exkluzivitu. Paletu doplňuje tmavá modrá, hnědočervená a lomená tyrkysová. Ty tvoří netradiční, lehce sentimentální kombinaci.

Foto: NCScolour.com