V posledních několika letech je na podlaze stále oblíbenější vzor rybiny.

To potvrdil i letošní veletrh Domotex v Hannoveru, který se na tento segment zaměřuje.

Rybinu lze aplikovat na podlahu oproti době minulé pomocí různých materiálů.

Tím prvním je samozřejmě dřevo. Zmínit můžeme například značku Par-ky, která nabízí jednoduchou nebo dvojitou rybinu. Přímo jde o kolekci Parky Swing 06, která je dostupná ve čtyřech dřevinách: European Oak, Ivory Oak, Desert Oak a Smoked Walnut. Každá lamela má čtyřstrannou minifázi a zámkový systém Unifit X® pro rychlou a snadnou instalaci.

Podlaha je určena pro plovoucí pokládku, ale doporučujeme velmi zvážit celoplošné lepení, které posunuje celkové vnímání podlahy o třídu výš. Přinese navíc další benefity: K napojení na dlažbu, kamennou podlahu nebo vedlejší místnost nepotřebujete rušivé dilatační profily, stačí tenkou spáru přetmelit akrylovým nebo polymerovým tmelem.

Navíc získáte podlahu s tlumeným zvukem chůze, kde nehrozí občasné vrznutí a klapot podpatků. Tato dřevěná krytina je bezesporu nejodolnější podlaha na trhu.

Novinkou roku 2020 je revoluční změna technologie lakování, v kombinaci s hlubším kartáčováním.

Nově vyvinutý systém super matné povrchové úpravy Titanium dává v osmi vrstvách laku výrazně zvětšenou odolnost proti škrábancům, špíně a vodě. Všechny řady s nášlapem 0,6 mm mají nově dvě třídy vyšší zátěži – zátěžovou třídu 33 – vysoká komerční zátěž, jakou dnes dosahují pouze nejodolnější lamináty a vinyly!

Dekor rybiny lze vytvořit i pomocí vinylové krytiny. Zde stojí za uvedení kolekce Floorify Herringbone, jež je dostupná ve 4 dekorech: Uni, Ika, Unagi a Anago. Značka Floorify se vědomě rozhodla pro jednotlivé lamely – pravé a levé kusy, jejichž rychlým a jednoduchým zamknutím vytvoříte krásnou podlahu se vzorem rybiny. Nejedná se o imitaci rybina, kde je několik lamel natištěných na velkých lamelách se společným spojem 45° v drážce, jak nabízí řada jiných výrobců. Další výhodou je nejvyšší ekologický standard, kterou krytina splňuje. Jde o nejvyšší možnou emisní kategorii pro volně těkavé látky (VOC) A+ a získala i certifikát REACH. Pro uživatele je důležitá extra silná průhledná vrstva proti opotřebení (0,55 mm) a vodotěsné a zvuk pohlcující pevné jádro Floorify® Rigid Core s patentovanou technologií.

Zajímavou rybinu vytvoříte také od značky Lamett, konkrétně z kolekce Farm Herringbone, která je dostupná v třech dekorech. V tomto případě se jedná o ostrařenou, ručně hoblovanou podlahu s tříděním RUSTIC B+ s markantní početnými suky a trhlinami. Ta je ideální do starých venkovských sídel, kde má naprosto autentický vzhled.

Zmínit můžeme i další značky, jako je třeba značka Moland. Zde lze do rybiny položit kolekci CAMBRIDGE – v rustikálním třídění Oak Living (Dub) s bílým nebo přírodním oxidativním olejem. Jde o vícevrstvou dubovou podlahu na nosiči z kvalitní překližky. Vyrábí se ve větším formátu 190 x 760 mm, který díky rozměrům dostává vzor rybiny do jiné dimenze. Předepsaná pokládka je celoplošným lepením, podlahovina je vhodná i pro podlahové vytápění. Vyrábí se v pravém a levém provedení, stejně jako Par-ky.

Poslední zmíníme laminátovou podlahovinu Alsafloor, která nabízí kolekci HERRINGBONE dostupnou v 7 dekorech. Přesvědčivé dezény s realistickým synchronním povrchem velmi zdařile napodobujícím dřevěnou kartáčovanou podlahu ošetřenou přírodním olejem.

Zvýšená zvuková izolace je docílena díky masivní tloušťce podlahy a nový je i zámkový spoj 5G. Navíc je konstruována pro maximální komerční zátěž (odolnost proti otěru AC6/33), takže se nemusíte vůbec obávat škrábanců i od opravdu velkých domácích čtyřnohých miláčků. Dokonce můžete HERRINGBONE bez obav umístit do své restaurace, nebo prodejny.

Veškeré zmíněné značky podlahových krytin dodává Parket koncept, s.r.o. (www.parketkoncept.cz).