Letošní květen patřil veletrhu Interzum – největší akci z oblasti výroby nábytku. Tento veletrh se koná jedenkrát za dva roky v Kolíně nad Rýnem a vždy zde najdeme novinky a zajímavosti z oblasti nových materiálů, dekorů, kování a dalších doplňků pro výrobu nábytku. Během 4 dní bylo k vidění více než 1800 výstavních stánků na ploše 190 tisíc metrů čtverečních. Za tyto dny navštívilo výstaviště 74 tisíc návštěvníků ze 151 zemí světa. Není to sice tak obrovské číslo jako u přehlídky designu v Miláně, ale pro tento obor je to významné číslo, které se stále navyšuje.

Co bylo k vidění? Z doprovodných programů je to rozhodně sekce o trendových materiálech Piazza SURFACES & WOOD DESIGN a Disruptive materials, o kterých se dočtete na dalších stránkách. Z pohledu řešení interiérů a inovací v kování směřuje trend hodně na malé prostory, které jsou ve světě stále více vybavované. Co se týče stylu, pohledové kování je velmi detailně propracované a ve velké části má industriální styl – tzn. černý matný povrch. Objevili jsme však i různé zlaté akcenty, které se objevují nejen na úchytkách, ale i rámech moderních konstrukcí atd. Úchytky slaví svůj návrat, a tak se tomuto tématu věnujeme extra na další dvoustraně. Výrobci se také stále přiklánějí k řešení úložných prostor, a to jak luxusních šaten, tak i prostor pro uložení čisticích prostředků, spotřebičů, jako je pračka a sušička, či košů na špinavé prádlo. U řady značek jsme našli i různé svíticí doplňky, nejen tedy integrovaná svítidla a lišty do nábytku nebo svíticí šatní tyče, ale i hrany nebo celé konstrukce, což je někdy až přehnané.

Co se týče materiálů a dekorů, tak je v popředí opět industriální styl a přírodní povrchy a struktury. Na laminátech se používá motiv dřeva v té nejvěrnější podobě, stejně jako různé imitace kamene. Z barev vedou neutrály, jako je hlavně šedá, ale v barevnicích se objevují i další odstíny, jako je vínová, korálová nebo tyrkysová, kterou jsme pozorovali i v kombinaci s kovem. Velký boom čeká různé ekopovrchy, eko- a biomateriály a podobné komodity, které přihlížejí ke stavu životnímu prostředí a budoucí nedostateku zdrojů. Celkově byla prohlídka velmi pestrá a inspirativní – však posuďte sami na dalších fotografiích.

Celý článek najdete v tištěném magazínu 02/2019.