V ocenění „NÁBYTEK ROKU 2020“ je hodnocen nejlepší design a inovace nábytku v daném roce v České republice.

Ocenění vyhlašuje Asociace českých nábytkářů a přihlásit se mohli všechny firmy, které vyrábí nábytek v České republice. Pro přihlášení neexistuje žádné omezení co do členství v různých organizacích atd. Cílem ocenění je podpořit tvorbu v nábytkářské výrobě v České republice s důrazem na kvalitní design. Přiblížit veřejnosti špičkové výrobky českých nábytkářů. Motivovat designéry k tvůrčí aktivitě.

A kdo toto prestižní ocenění letos získal?

VÍTĚZNÝ VÝROBEK ocenění NÁBYTEK ROKU 2020 je kolekce „CUBIX“, kterou pro výrobní společnost RIM CZ s.r.o., navrhnul rakouský designér Kai Stania .

Kolekce se skládá z luxusního sezení pro manažerské kanceláře, stylové lobby a designové kavárny (viz úvodní foto). Název vychází z elegantních kubických tvarů křesla. Sedák s pružným vlnovcem, kvalitní pěna a měkký zádový polštář poskytují maximální komfort. Velká pozornost byla věnována všem detailům včetně čalounění, které si skvěle rozumí s látkou i kůží. Kolekce CUBIX zahrnuje dvou – třímístné sedačky, křesla a stolky. CUBIX vytváří skvělé místo pro neformální a odpočinkové sezení.

Další výrobky, které Asociace českých nábytkářů na návrh hodnotitelské komise považuje za mimořádně zdařilé, jsou: (řazeno abecedně podle výrobce)

• Kolekce čalouněných křesel „MANTA“, výrobní společnosti FORM, spol. s r.o.,

design: Marek Šimunský
Manta je kolekce čalouněných křesel na centrálním chromovaném kříži. Název Manta vychází z tvaru područek nejvyšší varianty, která odkazuje na siluetu stejnojmenného mořského živočicha. Pro celou řadu je charakteristické bohaté komfortní čalounění a dřevěné prvky podtrhující elegantní tvarosloví tohoto modelu. Manta pokračuje v duchu ostatního sortimentu společnosti FORM a využívá především tvarovaných překližek a jejich kombinování s materiály dřevo-čalounění-kov. Kolekce zahrnuje také nízké křesílko, vysoké ve variantě ušák a podnožku.

• Židle „FUNGHI“, výrobní společnosti LD Seating s.r.o.,

design: Filip Streit
Ojedinělý design a variabilita barev i rozměrů dělá z Funghi kreativní řešení jak do neformálních, tak i kancelářských prostor. Díky lehkosti a jednoduchosti přenášení si může uživatel Funghi přizpůsobit různým potřebám sezení. Funghi, tvarem inspirované houbou, je možné čalounit do dvou látek různých typů a odstínů, barva plastu pod „kloboučkem“ je bílá, černá nebo šedá. Možnost výběru rozměru klobouku a velikosti nohy přizpůsobuje Funghi všem typům kanceláří, open space prostorám, recepcím a relax zónám.

• Kolekce křesílek a podnožek „OVAL“, výrobní společnosti mminterier

design: Boris Klimek, Lenka Damová
Kolekce Oval je inspirovaná přívětivými měkkými formami s důrazem na jejich vzájemné proporce a napětí. Jednotlivé organické formy dávají vyniknout citlivému tvarování a preciznímu střihu. Vysoké křeslo je vhodné i do veřejného prostoru, kde vynikne jeho odvážná proporce, a vytváří dojem pohodlného trůnu, který pohltí svého uživatele. Kolekce se skládá z vysokého křesla, které lze doplnit o podhlavník, nízkého křesla a podnožky.

• Židle „TRES“, výrobní společnosti SITUS furniture s.r.o.,

design: Petr Šebela
Tres je celomasivní židle unikátní řemeslným spojem sedáku, opěráku a zadní nohy. Je charakteristická 3D tvarovanou ergonomií a nízkou hmotností. Propracovaná ergonomie je výsledkem několikaletého vývoje, zkoušení a testů. Společnost SITUS furniture s.r.o. se těmito postupy zabývá od doby svého vzniku. Židle je vyrobena ze 100% masivu a ošetřena tvrdým voskovým olejem. I po několikaletém intenzivním používání je možné židli přebrousit a přeolejovat a vdechnout ji tak nový, svěží kabát.

• Křeslo „GINGER“, výrobní společnosti TON a.s.,

design: Studio Yonoh
Křeslo Ginger představuje odlehčený design a jemně plynoucí organický tvar spojený s pohodlím. Oblé tvary léčivého zázvorového kořene inspirovaly designérské studio Yonoh k vytvoření polstrovaného modelu, který splňuje nároky na pevnost konstrukce, avšak působí svěže a bez těžkopádnosti. Mírný ohyb nožek odkazuje k srdci výroby značky TON. Opěradlo s područkami je vytvořeno z jednoho kusu dřevěného výlisku očalouněného kvalitními potahovými materiály a tvoří tak kompaktní celek. Díky tomu je Ginger velmi pohodlný při zachování nízké hmotnosti.

• Věšák „LOGS“, výrobní společnosti TON a.s.,

design: Studio BÜRO FAMOS
Věšák je vyroben z kousků kvalitního dřeva, které by však již nešly využít při výrobě židlí. Logs byl v chráněné dílně pečlivě zabalen do obalu z výřezů kartonů, sesbíraných po převozu židlí. Všechno se dá spálit… nebo přetvořit v radost. Tak šup s ním na zeď!