Nedávno se objevila nová verze SW Lumion, která přinesla zpět jednu z historicky nejdůležitějších vlastností tohoto programu. Jednoduchost a příjemné ovládání spolu s nerušeným pracovním postupem. Oproti předešlé verzi je program opět velmi intuitivní a práce s ním je – od prvních návrhů až po finální profesionální vizualizace – zase krásně plynulá. Není navíc ani třeba se bát začít s programem pracovat. Když jej totiž zapnete, najdete zde interaktivní tutoriál. Program vás sám naučí ho používat. Od toho, jak se otočit, až po tvorbu fotografií a videí. Máte tak jistotu, že základy programu uchopíte správně.
Nejdůležitější novinkou nové verze Lumion 2024 je bezpochyby dokončení Ray-tracingu, naroubovat ho na jádro programu nebylo vůbec jednoduché, ale o to lépe a kvalitněji je technologie zpracována. Pokud nevíte, co je Ray-tracing, tak jde o způsob výpočtů pohybů paprsků světla, který tak trochu propojil klasické vysoce kvalitní renderovací techniky s bleskovou rychlostí moderních herních grafických karet. Díky tomu tak můžete i na herním počítači za pár korun dělat profesionální rendery na nejvyšší úrovni fotorealismu. Nejlepší je, že to ani není složité, protože realismus je dán především světlem a to si řeší Lumion do velké míry zcela automaticky.
Můžete pracovat rovnou ve vizualizaci
Novější grafické karty v podstatě už všechny zvládají bez problémů pracovat v reálném čase s kvalitním náhledem, tak kvalitním, že jde téměř o výslednou vizualizaci samotnou. Až 8 odrazů „každého“ paprsku světla v reálném čase. Představte si to, že na render obrázku nečekáte. Kolik asi ušetříte času? Kolik ušetříte nervů? Konec pokusným renderům u běžných vizualizací. Postprodukce navíc probíhá ještě rychleji přímo na předrendrovaném náhledu. Něco se vám nedaří – stačí zavolat na podporu. To je to, jak funguje Lumion. Důvod, proč se stal i v jiných odvětvích standardem a proniká do interiérů a produktových vizualizací stále více.
Co je mezi dalšími novinkami?
Je jich spousta a stále přibývají, vývoj programu jde velmi rychle dopředu. Jedna taková uživatelsky příjemná novinka je, že kromě živého propojení s modelačním nástrojem můžete nyní používat i stejné ovládání kamery, jako máte ve SketchUpu, Revitu a nebo Rhinocerosu. Máte možnost hromadného importu, čímž se ještě více zjednodušují všelijaké animace (třeba nyní taková ta populární skákající křesla, sedačky a stolky), a zvláštní článek by si zasloužilo jen sklo/krystalový materiál a jejich možnosti. Takovou třešničkou na dortu může být pro interiérové vizualizace možnost skládání textury místo do čtverců do šestiúhelníků, čímž se elegantně řeší opakování materiálu bez nutnosti posílat svá data umělé inteligenci někam do Číny. Ne že bychom neměli rádi AI, první byla v Lumionu už v roce 2019, ale lokální uvnitř programu. Proč byste měli něco neustále někam posílat, že?
No nejlepší je si program zkusit (je to zadarmo), prostě stáhnout a zapnout. Pak už vás navede sám.
Foto: archiv firmy