Veganství nemusí být jen o způsobu stravování, jak dokazuje novinka značky Boyteks, která byla představena letos v květnu na virtuálním veletrhu Interzum. Základ této filozofie je totiž postaven na nepoužívání živočišných materiálů a samozřejmě také na netestování na zvířatech. Z textilních materiálů sem tedy nepatří kůže, vlna, kašmír, angora a samozřejmě materiály obsahující želatinu apod.

Věděli jste například, že při výrobě hedvábí bource morušového vaří zaživa? Na půl kilogramu hedvábného vlákna je takto zabito přibližně 3000 bourců. Také lišky jsou zabíjeny kvůli srsti, angorští králíci a husy jsou pěstováni pro svou srst a peří, o krokodýlech, pštrosech nebo klokanech ani nemluvě.

Dalším negativním faktorem u textilií živočišného původu je velká spotřeba chemikálií a vody, která se spotřebovává při zpracování do finální podoby, což negativně ovlivňuje životní prostředí.

Existuje alternativa?

Jistě, a nejedná se o žádnou převratnou inovaci s PR příběhem či „greenwashing“, ale o léty prověřenou surovinu. Řeč je o kopřivě dvoudomé, kterou můžeme považovat i za plevel. Je snadno pěstovatelnou rostlinou, která poskytuje vlákna svými vlastnostmi blízká bavlněným. Nevyžaduje téměř žádné agrochemické vstupy, není náročná na zavlažování. Kopřiva dvoudomá je nitrofilním druhem, stejně jako například lebeda či pýr. Přirozeně se vyskytuje v Evropě a v mírném pásu Asie a Ameriky. V celé České republice se nachází bez ohledu na nadmořskou výšku.

V textilním průmyslu má kopřiva široké historické zastoupení. Za zmínku stojí i fakt, že se kultivovala i ve Skandinávii jako zdroj vláken pro tkaní plachet lodí. V současné době je předmětem zájmu zemí Rakousko, Německo, Finsko a Velká Británie.

Z hlediska textilu kopřiva dvoudomá poskytuje vysoce kvalitní rostlinnou vlákninu, která svými vlastnostmi připomíná len a konopí, o kterých jsme psali v minulém čísle (téma Jsou přírodní materiály ekologické?). Tato vláknina tvoří až 17 % hmotnosti rostliny. Lýkové buňky jsou 2,5–3 cm dlouhé a dosahují tloušťky 20 μm. Technické vlákno je až 1 metr dlouhé. Elementární vlákna mají hrubý povrch a různé poruchy. Mají však vysokou pevnost v tahu, jemnost a malou hmotnost. Barva těchto vláken je krémově bílá až šedá s vysokým hedvábným leskem. Dobře se barví a dobře sají vodu. Omak je příjemně měkký a není chladivý, na rozdíl od jiných lýkových vláken. Hlavní složkou kopřivového vlákna je celulóza, která tvoří 80–90 % vlákna.

A věděli jste, že samčí a samičí část rostliny se liší kvalitou a složením?

Veganská tkanina společnosti Boyteks byla vyvinuta jako šetrná k přírodě a zvířatům, neobsahuje tedy žádné živočišné suroviny a na veganských matracových látkách nebyly provedeny žádné testy na zvířatech. Mezinárodní certifikace je samozřejmostí.