V sekci „trendů“ na veletrhu Heimtextil 2020 nechyběla zajímavá přehlídka materiálů vyrobených re-cyklací nebo up-cyklací. Je to již několikátý ročník, který se věnuje i této tématice a vždy se zde najde něco nového. Tentokrát nesla prezentace název „Future materials library“ a připravilo ji studio Franklin Till.
Zde jsme našli řadu nových a zajímavých materiálů. Níže výběr těch nejzajímavějších:
Paper factor
Jedná se o patentovaný produkt, vědecky testovaný a vyvinutý ve spolupráci s University of Salento. Materiál je silný, odolný a neuvěřitelně lehký. Je k dispozici v různých formátech a kombinacích – od velkých panelů po malé moduly, které lze sestavit jako mozaika. Lze jej použít jak vertikálně, tak i horizontálně (obložení stěn, stropů, výroba nábytku). Lze modelovat ve 2D nebo 3D, tvořit geometrické vzory v různých rozměrech.
Smile plastics
Jedná se o plošný materiál, jehož základní surovinou jsou plasty. Lze jej použít na nábytek, různé konstrukce i umělecké předměty. Každý kus je originál, protože komponenty jsou ručně složeny. Materiál je tvrdý, 100% vodotěsný, odolný proti hnilobě a odolný proti povětrnostním podmínkám. Lze jej strojově obrábět (vrtat, řezat, CNC), za tepla lze tvarovat a fixovat pomocí lepidel a kování.
Orangefiber
Je jedinečný patentovaný materiál, který zpracovává odpad při výrobě pomerančové šťávy. Finálním produktem je tkanina, která je vyrobena z hedvábné celulózové příze a lze ji dokonce mísit s jinými materiály. Při použití ve své nejčistší formě je výsledná 100% citrusová textilie měkká na dotek. Je lehká a může být neprůhledná, lesklá atd. dle konkrétních požadavků.
Bananatex
V tomto případě se jedná o první nepromokavou textilii na světě, která je vyrobená čistě z rostlin banánovníků. Banánovník roste na Filipínách v přirozeném ekosystému udržitelného lesnictví a nevyžaduje žádné chemické ošetření. Díky své soběstačnosti je důležitým přispěvatelem k opětovnému zalesňování oblastí, které byly kdysi erodovány palmovými plantážemi. Bananatex dnes nabízí alternativu k syntetickým látkám, ze kterých se vyrábí například většina zavazadel.
Recyc leather
Jde o materiál vyráběný recyklováním přírodních kožených vláken, které vznikají při zpracování kůže (odřezky při výrobě kožených rukavic). Výsledkem je vysoce odolný a lehký materiál, který má vynikající sílu a navíc si zachovává tradiční vzhled a pocit z pravé kůže. Materiál se skládá z 60 % z odřezků, z 30% rostlinného původu (kaučuk). Zbylých 10% je voda a syntetické pigmenty na obarvení.
Mogu
Tohle je opravdu netradiční. Jedná se o materiál založený na myceliu – vegetativní fázi hub. Jde o pěstováním vybraných kmenů mycelia na předem připravených substrátech z agroprůmyslových zbytků. Na konci výrobního procesu se materiály mycelia inertizují pomalým sušením, aby se snížila spotřeba energie. Výsledné produkty jsou zcela stabilní, bezpečné a trvanlivé – a také biologicky rozložitelné! Z Mogu se vyrábí například akustické panely nebo podlahová krytina.
Barktex
Jde o materiál vyráběný v Ugandě, jehož základem je stromová kúra. Při vícestupňovém procesu se tkanina namočí tekutým lanolinem a po vysušení se kartáčuje včelím a karnaubským voskem a pomerančovým olejem a poté se žehlí. Je 100% organický. Lze použít na čelní plochy nábytku, využít lze i v čalounictví.
Green nettle textile
V tomto případě hovoříme o textilním vlákně z kopřiv, které je barveno přírodními pigmenty. Kopřiva je skvělou alternativou ke konvenčním rostlinám – přežije téměř všude, nepotřebuje tolik slunce, stačí ji trochu vody a není náročná na půdu. „Green Nettle Textile“ je jedním z pěti výherců ceny Global Change Award 2019, kterou založila Nadace H&M.
Totomoxtle
Základem tohoto „dýhovaného“ materiálu jsou slupky mexické kukuřice. Totomoxtle se zaměřuje na obnovu tradičních zemědělských postupů v Mexiku a na vytvoření nového řemesla, které generuje příjem pro chudé zemědělce a podporuje zachování biologické rozmanitosti. Materiál je vhodný na čelní plochy nábytku, doplňky a dekorace.
Pineskins
Jak název napovídá, jde o materiál vytvořený z kúry borovice, která je v běžném dřevozpracujícím průmyslu odpadem. Tento materiál dává kúře nový význam. Samotné odebrání kúry probíhá ihned po poražení stromu. Čerstvá kůra je následně ošetřena přírodními látkami, které zachovávají její jemnost. Poté může být další vrstvou povrchové úpravy a barevných pigmentů. Průkopnicí této technologie je designérka Sarmite Polakova.
Foto: Iva Bastlová, archiv uvedených firem, Messe Frankfurt