Jedná se o jedny z nejpoužívanějších typů materiálů na výrobu nábytku a obkladů stěn. Současně však řada profesionálů i laiků nezná rozdíl mezi nimi a zaměňují názvy. Jak je to tedy doopravdy?

Lamino

Tento cenově nejdostupnější materiál má označení LTD. Jedná se v podstatě o lamino desky různé tloušťky a formátu. Základem pro výrobu je dřevotřísková deska, jež je opatřena horní pohledovou vrstvou. Povrch vzniká nalisováním dekorativního papíru impregnovaného pryskyřicemi. Povrchová vrstva je odolná vůči krátkodobému působení vody a je snadno omyvatelný. Hrany se nejčastěji řeší pomocí ABS hran různých tlouštěk. Na výběr je velké množství dekorů, od imitace dřevin a jiných materiálů až po velkou škálu unibarev.

Z lamina se vyrábí korpusy kuchyní, vestavných skříní, i řada dalšího nábytku. Lze jej použít na čelní plochy, jako jsou dvířka či obklady stěn.

Laminát

Tenký vícevrstvý materiál, jehož tloušťka se pohybuje kolem 1 mm, se označkuje HPL (high pressure laminated). Jednotlivé vrstvy laminátu jsou vzájemně lisované za působení tlaku a tepla. Výhodou je odolnost vůči poškrábání a chemikáliím a možnost použití na ohýbané prvky. Nejedná se však o konstrukční materiál, ale o povrchový. Musí mít nosný podklad jako je nejčastěji dřevotříska nebo MDF deska (středně tvrdá dřevovláknitá deska). Lze však použít i překližku a další.

Laminát se používá na pracovní a obkladové desky v kuchyních, na čelní plochy, stoly a na řadu dalších exponovaných částí nábytku v privátním, a také ve veřejném interiéru.

Kombinujeme
Velmi vhodné je oba materiály vzájemně kombinovat. Na méně náchylné plochy použít cenově dostupné lamino a na exponované laminát. V tomto případě je třeba vybírat od výrobců, kteří disponují nabídkou obou materiálů.

V poslední době nás zaujala kolekce EVOLA od belgického výrobce UNILIN, kde jsou dekory jak ve variantě HPL, tak i jako lamino desky. A vybírat je určitě z čeho!

více na www.unilinpanels.com
Lamina a lamináty této značky dodává do ČR společnost Duet CZ, s. r. o.

Potřebujete více informací nebo vzorkovníky?
Obraťte se na:
Bc. Milana Zahálku +420 777 755 295
nebo
Ing. Vladimíra Zahálku +420 777 755 297