Letošní ročník konference INTERIÉRY, který byl v pořadí již devátý, měl hlavní téma „doba vizuální & doba virtuální“. Proběhl kvůli vládním opatřením poprvé pouze on-line formou, takže setkání posluchačů a řečníků bylo pouze virtuální. To ale nezměnilo nic na počtu sledujících, respektive změnilo. Bylo jich totiž více. Hranice diváků překročila 800, a to hovoříme pouze o zapnutých přístrojích. Počet lidí byl pravděpodobně vyšší, protože u jednoho monitoru bylo často i více osob z jednoho studia. To je pro pořadatele signál, že přípravy v této komplikované době, měly smysl! Počet sledujících se totiž oproti loňské konferenci (517 osob) zvýšil o desítky procent.

Co tedy 5. listopadu proběhlo ve výškové budově v BVV za přednášky? Konferenci nastartoval Jan Kratochvíl ze studia Atak design, který měl vyčerpávající prezentaci o různých chybách při tvorbě vizualizací. Poté se slova ujal Richard Sajdl ze společnosti Blum, který inspiroval posluchače o netradičních možnostech použití kování v nábytku. Kolik si účtovat za dopravu? Na toto téma hovořila designérka a současně i organizátorka konference Iva Bastlová.

O vývoji trhu s nábytkem a dalším vybavením interiérů hovořil děkan Provozně-ekonomické fakulty Mendelovy univerzity Pavel Žufan a dále následovala zajímavá prezentace od Simony Hynkové ze společnosti Kronospan. Ta ukázala posluchačům zajímavosti z příprav letošního Hausmesse a představení nové kolekce .

Jak funguje eyetracking a jaké studie již proběhly a co je jejich výsledkem pro tvorbu designu odprezentoval Stanislav Mokrý. Pak dostal slovo Martin Karaščák ze společnosti Démos trade, jenž měl téma „dekorujte dekorem“ a inspiroval novou kolekcí lamino desek SM’art. Zajímavé zamyšlení pro práci s tapetami přinesl Václav Velát, který poukázal nejen na dekory a možnosti výroby, ale také na finanční ohodnocení jednotlivých designérů.

Opravdovým hitem konference se stala přednáška Martina Čermáka ze školy Creatio. Ten hovořil o používání barev v interiéru napříč historií, které demonstroval na řadě ukázek od starověku až po funkcionalismus a vnesl zamyšlení a otázku, proč se dnes barvám tolik lidí brání.

Novinku v podobě individuální vypadajících výsuvů přinesl Jiří Pivoňka ze společnosti Hettich a na něj navázal architekt Kamil Štajgl, jenž detailně popsal tvorbu návrhů a realizaci bistra „Spižírna“. To vzbudilo u diváků velké ohlasy na chatu, který neustále probíhal.

O virtuální realitě pak hovořil Leoš Kubíček. Přiblížil možnosti využití v praxi a ukázal, jak konkrétně lze tuto technologii využít na jednotlivých projektech. Proč jsou lepší videa než klasické vizualizace, jak je tvořit a na co si dát pozor, to prezentoval Ondřej Valach, který své postřehy ukazoval na softwaru Lumion.

Praktické postřehy o používání vzorkovníků přinesla divákům designérka Veronika Loušová a na ni navázal s užitečnými radami o tvorbě prezentací Marek Hrkal, autor knihy Odprezentuj.

Konferenci uzavřela Dagmar Koudelková, která přiblížila tvorbu architekta Františka Vrány – ten ve své době o vizualizacích ani virtuální realitě možná ani nesnil a musel si vystačit s tužkou a papírem.

V roce 2021 čeká odbornou veřejnost 10. ročník konference. V jaké přesné podobě bude, není ještě jasné, ale téma již víme. Těšit se můžete na „#vize #inovace #realizace“. Protože bez vize to opravdu nejde a vize přináší i inovace. Vše je ale nutné dotáhnout do realizace!

Sledujte www.konference-interiery.cz

Podívejte se na ukázky z přednášek: zde